Aj pes potrebuje potrápiť svoje mozgové bunky, aby prežil plnohodnotný deň a bol spokojný. Vo voľnej prírode majú zvieratá takisto rôzne hlavolamy, a to najmä pri hľadaní potravy.
Ak si chcete utužiť vzťah s vaším psom, lepšie mu porozumieť a pomôcť mu zbaviť sa strachu, či iných problémov, vyskúšajte metódu hersenwerk. Vymyslela ju holandská inštruktorka a terapeutka psov Inge van Harte. Využíva sa pri nej psí čuch a maškrty, ktoré sa umiestňujú do rôznych hlavolamov.
Práve ňuchanie je pre psíkov veľmi zaujímavá a obľúbená činnosť, ktorú využijú aj pri tejto metóde, no poriadne zamestná aj ostatné zmysly. Môžete ju vykonávať s každým psom bez výnimky, určite mu to prospeje.
Riešenie pes hľadá sám a odmenou mu je maškrta, ktorú z hlavolamu vyslobodil.
Samozrejme sa musí pri tom cítiť príjemne a bezpečne, musí to sám chcieť a jeho správanie sa neopravuje, je to hra.
Pri riešení hlavolamov sa chlpáč uvoľní, bude celkovo konať viac samostatne a sústredene, zvýši sa mu sebavedomie a bude spokojný.
Pomocou tejto metódy môžete psa nielen zabaviť, ale zlepšiť aj váš vzťah a komunikáciu s ním. Môžete tým vyriešiť aj hyperaktivitu a strachy psa.
Hlavolamy môžete vyrobiť aj samy z vecí, ktoré máte doma. Napríklad z plastových fliaš, pohárikov, roliek z toaletného papiera, handier, loptičiek, rôznych nádob a iných vecí. Ak ste zručnejší, môžete vytvoriť niečo aj z dreva alebo ušiť z látok. Najlepšie na tom je, že ho vyrobíte na mieru práve vášmu psíkovi, pretože každý potrebuje niečo iné.
Psíkovi stačí stráviť riešením hlavolamov len pár minút denne. Keďže sa musí sústrediť, premýšľať a zapájať všetky zmysly, aj za taký krátky čas sa dokáže poriadne unaviť. Či už sa rozhodnete zostať vo vnútri alebo vyjsť von, všade je možné túto metódu praktizovať.
V prírode môžete využiť stromy, konáre, listy, trávu, vodu alebo čokoľvek iné. Stačí nechať pracovať fantáziu a vymyslíte ten najlepší hlavolam pre vášho psíka.
Vždy je potrebné sledovať správanie psíka, ak ho to už nebaví, nezaujíma, je potrebné prestať, netreba ho do toho nútiť, musí to byť preňho príjemné.
Takisto je potrebné zvoliť taký hlavolam, ktorý sa psíkovi páči a je schopný ho vyriešiť. Postupne sa môže naučiť riešiť aj ťažšie, ale je lepšie predísť frustrácii z príliš ťažkej úlohy.
Pred začatím je najlepšie si o tejto téme čo najviac zistiť, či už z kníh alebo z kurzov a seminárov, kde vám to aj priamo predvedú a podelia sa so svojimi skúsenosťami.
Môže sa to nazvať aj terapiou, pretože môže naozaj liečiť rôzne správanie, ktoré chceme odbúrať, či zmierniť.
Zdroje:
www.naceradska.cz
www.hersenwerkpropsy.cz