Hovorí sa, že malé klamstvo nikomu neublíži. „Dnes vyzeráš super, to jedlo je výborné, páčiš sa mi v tých šatách, nehnevám sa“ – toto poznáme asi všetci . Sú to nevinné klamstvá, ktoré hovoríme, aby sa naši blízki neurazili. Je to skôr zdvorilosť ako klamanie. Ak by sme v klamaní zostali iba na tejto úrovni, tak by bolo všetko v poriadku. Všetci však vieme, že nám to občas ujde – no priznajme si, kto z nás neklame aj v serióznejších situáciách?
Podľa amerických výskumov na klamanie treba dvoch. Klamára a oklamaného. Keď chce klamár niekomu predostrieť svoje výmysly a falošné informácie, musí znieť presvedčivo, nemôže vyzerať nervózne a musí do klamstva vložiť ideálne množstvo emócií. Nikomu by sme neuverili, že vyhral eurojackpot, ak by nám to oznamoval rovnakým tónom ako by nám hovoril, čo večeral. Nič z týchto podmienok klamár nemôže podceniť, ale ani prehnať. Na druhej strane má aj oklamaný určitú úlohu. Musí klamstvo prijať a istým spôsobom oklamať sám seba. Musí sa totiž presvedčiť, že počuje pravdivé slová. Dokonca možno tú lož, ktorej uveril, bude aj ďalej prezentovať ako pravdu. Tak sa občas stane, že ľudia klamú nevedome. Vedci skonštatovali, že ľudia sú naivní a klamstvá sú pre nich prirodzené. Predstavte si starú známu pyramídovú hru. Každý o nej počul, takmer každý vie, že ide o podvod, ale stále ju niekto hrá. Niektorých presvedčí ten tichučký hlások v hlave, aby uverili a skúsili to.
Kráľovstvo klamstva nie je tam, kde sa klame, ale kde sa klamstvo akceptuje.
Karel Čapek
Za klamstvami sa vždy skrýva nejaká príčina ich vzniku. Medzi najčastejšie dôvody klamania patria napríklad finančný zisk, získanie uznania a obdivu, vyhnutie sa trestu, alebo získanie moci nad druhými. Niekedy sa dokonca človek cíti tak, že jednoducho klamať musí. Napríklad, keď sa chce dostať z nepríjemnej situácie, vyhnúť sa posmievaniu, chrániť si súkromie, alebo chrániť druhých. Klamstvá sú hlboko zakorenené v našom živote. Viete si predstaviť život úplne aj bez tých najmenších lží? Ako by to asi vyzeralo? V staršom, ale zábavnom filme „The Invention of Lying/Umenie klamať“ (2009) nám taký svet ukázali. Ricky Gervais v hlavnej úlohe scenáristu Marka Bellisona žije vo svete pravdy, až kým sám nevynájde lož. Určite odporúčame pozrieť!
Zdroje:
Aurelio CoronadoMaresMS (MEX)Brent E.TurveyPhD (USA). Psychology of Lying.
ČSFD