zdielať

Krkavec má skvelú pamäť. Ak mu ukrivdíte, nikdy vám to nezabudne

krkavec - photo 1520949425682 0170a14641e6 - Krkavec má skvelú pamäť. Ak mu ukrivdíte, nikdy vám to nezabudne
Krkavec má operený koreň zobáka Zdroj: unsplash.com

Vtáky z čeľade krkavcovité sa radia medzi najväčšie a najdlhšie žijúce spevavce. Väčšina z nich odpočíva vo veľkých kŕdľoch a len málo z nich je sťahovavých.
Patria sem rôzne sojky, straky, vrany, kavky, havrany, krkavce a mnohé iné. My zvyčajne poznáme tmavšie, sivé až čierne jedince, ale ázijské a juhoamerické druhy sú farebné.

krkavec - photo 1520949425682 0170a14641e6 - Krkavec má skvelú pamäť. Ak mu ukrivdíte, nikdy vám to nezabudne
Zdroj: unsplash.com


Spoločné hľadanie potravy a jednoduché nástroje
Obľubujú ako rastlinnú, tak aj živočíšnu potravu. Vďaka svojej šikovnosti si niektorí vedia otvoriť orechy, používajú jednoduché nástroje alebo si pomáhajú nohami.
Pri hľadaní potravy letí kŕdeľ v rozstupoch a stále spolu komunikujú. V prípade, že potravu nájdu, zvolávajú sa.

Ako krkavca spoznáte?

lesklé čierne perie s modrastým nádychommohutný zobák a na hrdle mu odstáva našuchorené perie.
Koreň zobákaoperený a svojim klinovitým chvostom sa odlišuje od havrana.

Krkavčí rodičia sú veľmi starostliví
Krkavce tvoria trvalé páry. So stavbou nového alebo opravou starého hniezda začínajú už vo februári. Samec prináša materiál a samica ho stavia. Je pomerne veľké a nachádza sa na stromoch alebo na skalách.
Na vajíčkach potom sedí samička väčšinou sama. Liahnu sa holé, perie im začína rásť až po 40 dňoch. O mláďatá sa potom vzorne starajú obaja rodičia. Aj po vyletení z hniezda s nimi zostanú ešte pol roka. Preto nie je namieste označenie krkavčia matka.
Mláďatá kŕmia hmyzom, lovia drobné stavovce, pochutnajú si aj na rôznych semenách, ovocí, vajíčkach a nepohrdnú ani zdochlinami či zvyškami ľudskej potravy.

Neuveriteľná šikovnosť a inteligencia
Napodobňujú rôzne zvuky, aj ľudskú reč a zvieracie zvuky, ešte lepšie ako papagáje, keďže dokážu napodobniť celkom presne aj farbu a tón hlasu. Chápu aj význam slov. Dokázali to už rôzne výskumy. V inteligencii predbehne psy či opice a v niečom sa vyrovná aj ľuďom.
Dokážu spolupracovať, najmä, ak potrebujú niečo vyriešiť a získať potravu. Pri pokuse najlepšie spolupracovali páry, kde boli zastúpené obe pohlaviarodinný príslušníci.

Prečo straka kradne lesklé predmety?
Majú rozvinutý sociálny život v spoločenstve, vďaka čomu môžu trénovať svoju pamäť. Vedia rozoznať všetkých členov v spoločenstve a pamätajú si aj ich pozície v rámci hierarchie, ktoré sa stále menia. Ich inteligenciu rozvíja aj spoločná zodpovednosť za zháňanie potravy pre všetkých.
Takýto život im dáva predpoklady na rýchle a šikovné riešenie rôznych situácií, možno aj preto je straka (patrí do rovnakej čeľade ako krkavec) jediným vtákom, ktorý si uvedomuje seba pri pohľade do zrkadla. To je možno aj vysvetlenie, prečo kradnú lesklé predmety.

krkavec - photo 1518158628272 648fe8063eb6 - Krkavec má skvelú pamäť. Ak mu ukrivdíte, nikdy vám to nezabudne
Zdroj: unsplash.com


Vlčí kamaráti

Často spolupracujú s vlkmi, ukážu im, kde sa nachádza korisť a ak sa vlkom podarí uloviť ju, krkavce si vychutnajú zvyšky. Dokonca bolo videné, ako sa krkavec s vlkom, či vĺčatami hral alebo vymýšľal rôzne šibalstvá.

Spomína sa v mnohých knihách, mýtoch či legendách
Z Noemovej archy bol ako prvý vypustený práve krkavec.
Aj v severskej mytológii sprevádzali Odina krkavce Huginn a Muninn (myšlienka a pamäť). Lietali po svete Midgard a potom sedeli Odinovi na pleciach a zdieľali, čo videli.

Podľa legendy postihne Anglicko nešťastie alebo anglická monarchia zanikne, ak z Toweru v Londýne odletia krkavce. Preto sa o ne teraz príkladne stará strážca, rozozná ich podľa krúžkov rôznych farieb, ktoré majú na nohe. Všetci sa dožívajú okolo 40 rokov, každý má svoje meno a je o ne prvotriedne postarané, dostávajú tú najlepšiu potravu a starostlivosť. Musí tam ostať najmenej 6 krkavcov.

Krkavce a ľudia
Pretože sú to inteligentné a šikovné vtáky, ak sa s nimi v zajatí nepracuje, nudia savymýšľajú všeličo, aby sa zabavili.
Známych je aj viac prípadov, kedy práve krkavcovité nosili tým ľuďom, čo ich kŕmili, darčeky, v podobe drobností, ktoré našli.
Krkavce však vnímajú aj nespravodlivosť a vedia si zapamätať toho, kto sa k nim zle zachoval na dosť dlhú dobu.

Ďalšie zaujímavosti:

  • V zajatí sa môže dožiť až 69 rokov, vo voľnej prírode okolo 15.
  • Takisto sa radi sa hrajú, napríklad na naháňačku alebo sa šmýkajú na snehu.
  • Dnes sú už chránené, no v minulosti ich pravidelným lovom takmer vyhubili.
  • Spôsob letu – väčšinou plachtí a iba zľahka máva krídlami, vo vzduchu predvádza akrobaciu, všelijaké premety, niekedy letí aj dole hlavou. Rozpätie krídel je približne 1 meter.
  • Často sa z angličtiny chybne prekladá ako havran. Napríklad aj dielo: Edgar Allan Poe – Havran, by malo byť správne preložené ako Krkavec.
  • Často ich vďaka čiernej farbe, veľkosti, desivému zvuku, akým sa ozývajú a pojedaniu zdochlín (v minulosti sa vraj kŕmili aj na popravách), spájajú so smrťou a tvrdí sa, že privolávajú nešťastie.

Zdroje:
kniha: Svet živočíšnej ríše
vesmir.cz

Kategórie:

Podobné články

mmnt.sk
Close Cookmode