Už od nepamäti bolo pre ľudí dôležité uchovávať potraviny. Na začiatku vekov na to používali mnoho trikov ako je soľ či kocky ľadu, ale postupom času sme sa v technológii zdokonalili a prišli sme na omnoho jednoduchšie procesy, ktoré potraviny uchovajú. Časom pre nás začalo byť dôležité potraviny nielen uchovať v požívateľnej forme, ale i zabezpečiť, aby si zachovali svoj obsah vitamínov a iných účinných látok. Jedným zo spôsobov ako účinne na to je proces lyofilizácie – sušenia mrazom. Ako urobiť lyofilizované ovocie?
Tajomstvo sušenia mrazom nie je vôbec také nové ako by sme si mysleli. Obyvatelia Ánd, ktoré sa nachádzajú v Južnej Amerike, používali sušenie mrazom na uchovávania zemiakov počas dlhej doby. Moderné technológie tento proces len doviedli do väčšej dokonalosti. Ovocie je po dvoch hodinách od zberu veľmi rýchlo zmrazené pri nízkej teplote. Vďaka tejto krátkej dobe je v podstate nemožné, aby došlo k rozpadu vitamínov alebo farbív, ktoré ovocie prirodzene obsahuje. Hneď po rýchlom zmrazení je ovocie dané do špeciálnej komory, v ktorej je nízka teplota a tlak na úrovni vákua. Nízka teplota zabezpečuje, že nedochádza k rozmnožovaniu bakteriálnych nákaz.
Voda sa z ovocia rýchlo dostane preč bez toho, aby došlo k rozpadu bunkových štruktúr či farbív, ktoré sú v bunkách obsiahnuté. Preto je lyofilizované ovocie považované za jednu z najlepších alternatív vtedy, keď po ruke nemáte ovocie v čerstvej podobe. Zachováva si celý svoj obsah vitamínov, farbivá a dokonca i tvar. Týmto procesom sa dnes pripravuje mnoho druhov od bobuľového ovocia až po tropické druhy.
Mrazom sušené ovocie je jedným z najobľúbenejších pochúťok. Na rozdiel od klasického sušeného ovocia nie je potrebné do neho pridávať umelé farbivá, keďže si zachováva svoju prirodzenú farbu ani nadbytočný cukor. Môže sa stať nielen zdravou pochúťkou ale i doplnkom k rannej kaši alebo jogurtu.