Ani najnovšie diagnostické zariadenia a moderné medicínske postupy nedokázali odhaliť niektoré záhady ľudského tela. Navyše je viac ako isté, že vždy ostanú v kategória Akty X.
Načo máme odtlačky prstov?
Záhada, na ktorú sa nedá jednoznačne odpovedať. Príroda určite nepočítala so situáciou, že budú slúžiť na identifikáciu osoby pri policajnom pátraní. Niektoré vedecké teórie tvrdia, že ich úlohou je prehĺbenie hmatu, no definitívne stanovisko neexistuje. Nikto nevie, kde sa vzali a na čo slúžia. Azda len veštci majú najlogickejšie vysvetlenie. V ryhách na ruke sa zrkadlí náš život. Minulosť aj budúcnosť.
Prečo máme dominantnú ruku?
Delenie ľudí na ľavákov a pravákov je tak samozrejmé, že sa nad tým už ani nezamýšľame. No keď zapremýšľame, tak sa musíme spýtať, akú to má logiku. Telo je tak dokonale vytvorené, že naozaj bolo pre prírodu už taký problém doladiť obe ruky na rovnakú funkčnosť? Hoci sú na svete ľudia, ktorí používajú obe ruky rovnako zdatne, je ich menšina. Veda dones neprišla na to, prečo je jedna ruka dominantná.
Dôvod zívania
Mnoho vysvetlení zívania dáva jasne najavo, že tento proces nie je dostatočne preskúmaný a jednoznačne určený. Niektoré štúdie tvrdia, že zívanie vyvoláva únava, nuda, nedostatok kyslíka. Zívajú ľudia aj zvieratá. Čo je však ešte záhadnejšie, je nákazlivosť zívania. Možno ste už aj pri čítaní tohto textu práve zívli a vôbec netušíte prečo. Nevie to ani veda. Stačí však spomenúť zívanie a už sa nám naťahujú ústa.
Príčina snívania
Keďže tretinu života prespíme, tak snívanie je možno jediný spôsob, ako to vydržať a úplne sa nenudiť. Veda však nemá vysvetlenie pre sny. Síce sa dnes domnieva, že vďaka snom triedime zážitky a informácie a vlastne z nich akosi skladáme pamäťové stopy a selektujeme informácie, no čo je to sen, nevie odpovedať nikto. Dokonca ani snár. A čo sa týka snov, ktoré zobrazujú budúcnosť, tak z tých sú aj veštci mimo. Sen je niečo, čo človeka sprevádza pravdepodobne od jeho počiatkov, ale čo stojí na ejho pozadí nám ostáva skryté. Pritom každý tak rád sníva.
Prečo je smiech nákazlivý
Je to tak trochu ako so zívaním, ale o niečo príjemnejšie. Veda tento fenomén nevie vysvetliť, ale podľa štúdií je až tridsaťkrát vyššia pravdepodobnosť, že sa začnete smiať, ak sa smejú ľudia okolo vás. A to aj na vtipe, ktorý ste možno celkom nepochopili. Niektoré štúdie naznačujú, že smiech je nákazlivý vďaka našej empatii. Iní tvrdia, že silné emócie sú prenosné, pretože sme sociálne živočíchy. Dokonca sú tvrdenia, že smiech vyplavuje endorfíny a cítime sa príjemne, preto napodobňujeme správanie, ktoré vedie k príjemným pocitom. Nech je pravda kdekoľvek, smiech je jedna z najpríjemnejších nákaz, ktorú môžete chytiť.
Zdroj: rd.com