Oficiálne pátranie po 1,2 milióna ľudí, ktorých sa nepodarilo nájsť, bude v roku 2023 v Nemecku zrušené. Zostáva tak 5 rokov nádeje pre pozostalých. Po druhej svetovej vojne bolo nezvestných až 20 miliónov ľudí, avšak postupne sa tento počet znižoval. Niektoré príbehy boli V poslednom čase rastie záujem o históriu z obdobia druhej svetovej vojny a ľudia sú zvedaví na individuálne príbehy ľudí. Zdá sa však, že niektorí po svojich príbuzných a priateľoch túto dieru nevyplnia. Minimálne nie s podporou nemeckého Červeného kríža.
„Už nebudeme schopní objasniť tieto osudy,“ povedal v utorok v Mníchove šéf pátracej služby Červeného kríža Thomas Huber, ktorého citovala tlačová agentúra DPA. Nemecký Červený kríž dostal za posledný rok okolo 9000 žiadostí od detí a vnúčat nezvestných, dodal Huber.
S rozhodnutím zastaviť pátranie po nezvestných súhlasilo aj nemecké ministerstvo vnútra.
Medzi uzatvorenými prípadmi je okolo 300.000 príbehov detí. Britka Caroline Barton našla svojho mladšieho brata po 40-tich rokoch neúspešného hľadania. Stačilo jej na to Siri.
I keď nie všetky konce sú šťastné a je pravdepodobné, že nezvestní už nie sú medzi nami, pre pokoj pozostalých je dôležité vedieť kde a ako zomreli. V septembri 2017 v Taliansku našli telo, ktoré podľa historikov patrí britskému hrdinovi, kapitánovi Robertovi Donaldovi Brownovi. Ten stál proti nemeckým vojakom sám, ozbrojený iba pištoľou a ručným granátom. V júli minulého roku boli po neuveriteľných 75 rokoch nájdené telá švajčiarského páru, ktorý sa nikdy nevrátil na svoju farmu. Telá šiestich britských vojakov, ktorí bojovali pri poľskom Arnheme (Operácia Market Garden), našli v roku 2016, a tak môžu byť po 72 rokoch dôstojne pochovaní.
Zdroj: TASR