O mlieku sa vedú polemiky už dlhé roky – jedna skupina ľudí tvrdí, že človek mlieko k svojmu životu nepotrebuje, tá druhá zas zastáva opačný názor. Mlieko si vyslúžilo množstvo prívlastkov od nechutného až po zbytočné, ale kto vie, kde presne sa ukrýva pravda? Pokúsime sa vám ju odhaliť. Mlieko tvorí základ potravy pre deti, ktoré majú v tele enzým laktáza, ktorý trávi mliečny cukor menom laktóza. Po dovŕšení určitého veku však enzým laktáza stráca svoju účinnosť a mlieko sa stáva pre jedincov nestráviteľné. Pre niektorých však nie. Ako je to možné?
Mlieko je súčasťou stravy Európanov už dlhé tisícročia a zaradili sme ho do svojho jedálnička po prechode na usadlý spôsob života. Na začiatku bolo pre nás nestráviteľné, ale postupom času sa u nás vyvinula evolučná výhoda, že laktáza v našich črevách ostáva stále aktívna a my mlieko môžeme konzumovať. Táto výhoda samozrejme nie je len v Európe, ale postupom času sa prejavila u mnohých národov, ktorých podstatnú časť stravy mlieko tvorilo. Existuje mnoho teórií o tom, prečo je tomu tak – niektoré tvrdia o tom, že tieto národy neboli schopné vytvoriť dostatok vitamínu D a ich osti podliehali zvýšenej lámavosti, iné zas riešili príjem vápnika či esenciálnych aminokyselín, ktorých sa v mlieku nachádza dostatok.
Krajiny ako Čína či Japonsko stále predstavujú populácie, kde je schopnosť tráviť mlieko považovaná za raritu. Hoci už boli dávno vyvrátené tvrdenia o tom, že mlieko je potrebné kvôli obsahu vápniku, stále platia tvrdenia, že po vyškrtnutí mlieka z jedálneho lístka sa rapídne zníži hladina vitamínu A, B12, riboflavínu či draslíku. Zároveň prídeme o zdroj esenciálnych aminokyselín, ktoré v našich bunkách dokážu pracovať na oprave poškodení vzniknutých vplyvom prostredia.
Dnes existuje riešenie i pre ľudí, ktorí stratili schopnosť tráviť mlieko. Enzým laktáza sa dnes predáva i vo forme tabliet, vďaka ktorým nebudete mať po konzumácii mlieka problémy. A tak si môžete dopriať všetky chutné dobroty, ktoré sú na trhu dostupné.
Zdroj:
healthline.com