Rastafariánstvo- globalizovaný fenomén 21.storočia
V súčasnosti sa prvky rastafariánskej kultúry dostávajú do povedomia najmä západného sveta čím sa z tohto hnutia stal globálne rozšírený fenomén. Tento fenomén, ktorého korene vychádzajú z otroctva a chudoby dnes oslavuje popularitu a ľudia ho vnímajú, ako životnú filozofiu.
Rastafariánstvo vzniklo na Jamajke v 30. rokoch 20.storočia. Pôvod tohto slova je odvodený od Etiópana Tafariho Makonnena, ktorý bol korunovaný za cisára Etiópie. Pre Jamajčanov predstavoval duchovného vládcu či Boha. Na základe toho sa Jamajčania začali hrdo označovať, ako ľud Ras Tafariho Makonnena, respektíve rastafariáni. Avšak dôležitým faktorom, ktorý prispel k vzniku tohto hnutia bola kolonizácia a postupná strata identity Afričanov. Prebiehajúce vykorisťovanie podporilo vznik myšlienok u osobností, čím vznikla idea repatriácie t.j. návratu späť do ich rodnej zeme. Tento odkaz nachádzame v mnohých textoch reggae piesní. Avšak dôležitou osobnosťou sa stal Jamajčan Marcus Garvey, ktorý vystupoval v roli proroka. Možno si kladiete otázku, že prečo je rastafariánstvo tak obľúbené najmä u západných ľudí? Ak naň nazeráme ako na subkultúru, respektíve kultúru menšinovej skupiny, ktorá je charakteristická pre modernú spoločnosť a najmä pre mládež môžeme povedať, že práve vonkajšie prvky sú tie, ktoré v našej spoločnosti prevládajú a stávajú sa tak veľmi obľúbenými. Rastafariánstvo si získalo svojich priaznivcov aj vďaka jeho pohľadu na svet prostredníctvom ktorého si jedinec utvára svoj vlastný názor, buduje hodnotový systém čím sa odlišuje od majoritnej skupiny.
PRVKY RASTAFARIÁNSKEJ IDENTITY
- Medzi najvýraznejšie prvky rastafariánskej identity patria dredy, ktorými rastafarián dáva najavo svoj odpor voči spoločenskému útlaku.
- Ďalším dôležitým prvkom je i-tal food, respektíve zdravé stravovanie, kde sa jedlo pripravuje iba z čerstvých potravín.
- Rastafariáni si vytvárajú svoj svetonázor či osobitú filozofiu života, ktorá sa odzrkadľuje v hudobnom štýle reggae. Reggae vzniklo na Jamajke v priebehu 60. rokov a v textoch piesní rastovia vyjadrujú nielen svoje názory, ale reggae predstavuje spôsob komunikácie so svetom. Medzi najdôležitejších šíriteľov reggae hudby sa určite bezpochyby radí Bob Marley.
- S reggae je neodmysliteľne späté fajčenie marihuany, ktorá predstavuje znak posvätnej rastliny. Jej fajčenie sa považuje za určitú sviatosť a vyjadruje spôsob spojenia sa s Bohom.
- Medzi ďalšie dôležité symboly rastafariánstva patria koncepty Babylonu a Zionu, ktoré tvoria samotnú mytológiu rastafariánstva.
- Podobným symbolom je aj Nyabingi, respektíve rituálne bubnovanie, ktoré slúži ako posvätná hudba.
- Dôležité sú náboženské predstavy rastafariánov. Veľmi zaujímavým fenoménom je aj viera v posmrtný život. Určité predstavy vychádzajú z násilnej christianizácie v období otroctva a v snahe zachovať si autentické predstavy, vznikla nový mytológia, ktorá je postavená na odpore voči utláčanej spoločnosti.
- Spoločnosť 21.storočia je charakteristická globalizáciou, ktorá prebieha na celom svete a zasahuje do kultúry a spoločnosti ako takej. Globalizácia so sebou neprináša iba negatívna, ale aj mnohé pozitíva. Vďaka globalizácii dochádza k efektívnejšiemu riešeniu problémov týkajúcich sa zdravia a bezpečnosti. Na druhej strane so sebou prináša aj mnohé negatíva, čo môžeme vidieť napríklad v masovom zneužívaní symbolov, kde dochádza k vytrhnutiu podstaty kultúry, ktorá je následne reprodukovaná čisto z ekonomického hľadiska.
- Významná profesorka antropológie Carole Diane Yawney tvrdila, že rastafariáni sú často považovaní za účastníkov a produkty globalizácie. Známy profesor náboženských štúdií Richard Salter tvrdí, že globálny kontext bol pre rastafariánstvo vždy dôležitý. Prečo? Zrejme preto, že rastafariánstvo bolo vytvorené globalizáciou a postupne sa opätovne rozšírilo po celom svete. Domnievam sa, že na základe osobných rozhovorov a stretnutí je rastafariánstvo u západných ľudí obľúbené najmä vďaka tomu, že predstavuje odpor voči dominantnej westernizácii, t.j. rozširovanie západných hodnôt. Prívrženci si osvojujú ľahkosť a rovnosť žitia, ktorou rastovia žijú na Jamajke.
ZDROJE:
HALAMA,O. Rastafari, 2008