Približne niekedy na základnej škole nás učili, ako včielky zbierajú nektár a usilovne z neho vyrábajú med. Pamätáte si ako ? A viete prečo je med taký prospešný pre ľudské zdravie? A čo môžeme robiť aby sme včielkam uľahčili ich náročnú prácu? Poďme si to pripomenúť.
- Ako včely vyrobia med. Je to naozaj zložitý proces. Začína sa zberom nektáru z kvietkov a pokračuje v úli. Včielky zbierajú nektár, alebo medovicu do svojich vačkov kde už pomaly začína proces výroby medu. Enzýmy vo vačkoch delia nektár na jednoduché cukry, aby sa lepšie spracovávali. Robotnice po prílete do úľa odovzdajú „mladuškám“ nektár a tie ho rozdelia na menšie časti. Po odparení vody ukladajú nektár do buniek. V úli môže byť až 35 stupňov a včely odparovaniu vody napomáhajú aj mávaním krídel. V bunkách plástu sa pomaly tvorí med. Občas ho včely premiestnia z jednej bunky do druhej, aby sa z neho odparilo čo najviac vody. Keď včela usúdi, že med je hotový, zaviečkuje bunku a medík čaká na použitie. Včely v zime z medu žijú. Môžu počas zimy v jednom úli spotrebovať dokonca až 70 kilogramov.
- Prečo je med zdravý. Med obsahuje draslík, železo, acetylcholín a antioxidanty. Čím je med tmavší, tým viac antioxidantov obsahuje. Je nám prínosom pri liečení chorôb ciev a dýchacích ciest hlavne vďaka cholínu, ktorý rozširuje cievy a pôsobí aj na dýchacie cesty. Med je všeobecne zdraviu prospešný: upokojuje nervy a tráviaci trakt, redukuje opuchy, urýchľuje proces vytriezvenia po užití alkoholu, čistí telo aj od kofeínu a má dokonca čistiace až antibakteriálne účinky. Kedysi sa používal aj na hojenie rán. Dnes si s ním osladíme čaj a ani nevieme, ako svojmu telu pomáhame. Dôležité však je aby ste kupovali med, ktorý je naozaj prírodný!
- Ako pomôžeme včelám. V prvom rade včelám pomáhajú včelári. Udržujú ich úle čisté a pred zimou ich prikrmujú. Treba totiž myslieť na to, že keď včelám med odoberajú, treba im pred zimou nechať dostatočné množstvo aby prežili, alebo ich prikŕmiť špeciálnym včelím cukrovým krmivom. Včelám môže pomôcť aj každý jednotlivec keď si uvedomí dve veci. Po prvé- každá jedna včielka je dôležitá, lebo je ich málo. A po druhé: pokiaľ chceme aby včielky žili a vyrábali med, musia mať to, z čoho ho vyrobia – nektár. Stačí na balkón vysadiť kvety, alebo pokiaľ máte záhradu tak sa viac sústrediť na kvitnúce rastliny. nelikvidujte vonku všatko kvitnúce a živé, nekoste trávu každý týždeň na dva centimetre, ale nechajte včielkam a inému hmyzu priestor vytvoriť si svoje domovy. Pokiaľ Vám včela vletí do bytu, nehnevajte sa, ale potešte sa, aké je to šťastie, že priletela práve k Vám a vyprevaďte ju v bezpečí von. Ten kto myslí na včielky z dlhodobého hľadiska môže uvažovať nad záhradou na streche, alebo iným moderným riešením ekologického bývania.