Nirvána je definovaná, ako pravá podstata všetkého, čo nedokážeme vidieť cez naše obmedzené ja. Buddhista sa tu dostáva do bodu, v ktorom všetko začína. Na to, aby človek dosiahol stav nirvány je nutné pochopiť a prekonať ilúzornosť svetov, respektíve buddhista musí nasledovať jednotu, tak ako to ilustruje tibetská mandala. Iba vnútorná cesta je cieľom. Buddhista musí byť už zasvätený a ponorený do systematického praktizovania, aby dokázal naplniť túto cestu, na ktorej mu pomáha vedenie gurua.
Ako mandala vzniká?
Mnísi počas spevu a opakovania mantier vytvárajú farebné kruhy, ktoré sú rozdelené na 4 rovnaké časti. Mandala sa väčšinou vytvára z farebného piesku alebo z vodných farieb. Symbolika mandaly nesie hlboké posolstvo, avšak dnes je prijateľná aj realizácia individuálnych mandál s osobitou symbolikou. Keď mnísi dokončia proces vytvárania mandaly zničia ju. Má to ilustrovať ľudskú a fyzickú pominuteľnosť.
Na čo teda slúži cesta mandaly?
- Primárnou úlohou mandaly je to, že predstavuje nástroj, ktorý má praktizujúceho vnútorne transformovať.
- Sekundárnou úlohou je nastolenie vnútorného poriadku.
Mandaly predstavujú miesto, do ktorého sa človek uchýli, no zároveň ho scelí.
5 zaujímavostí o mandale:
- Najčastejšie v strede mandaly býva vyobrazené nejaké božstvo
- Pieskový obraz tvoria mnísi spoločne
- Keď je mandala z piesku hotová na záver sa zmietne zo stola a vysype do rieky – znamená to uvedomenie si faktu, že všetko je pominuteľné
- Mandala je kozmogram, respektíve stavebný plán vesmíru – objav vo fyzike, ktorý nás informuje o nájdení paralely medzi podstatou Einsteinovej teórie relativity svetla a tibetskou mandalou. Helmut Hansen na základe vedeckých výpočtov vyslovil predpoklad, že v tibetskej mandale je výtvarne a geometricky vyjadrený univerzálny model Vesmíru so svojim viditeľným aj neviditeľným spektrom energii, dokonca, že v sebe ukrýva aj poznanie nad svetelných rýchlostí, ktoré ešte len budú objavené. Potvrdilo sa tak vlastne to, čo zasvätení budhisti o mandale vedeli už dávno.
- Najkomplexnejšou mandalou je „Kálačakramandala“- mandala kolobehu času, ktorá obsahuje celý obraz sveta, beh ľudskej existencie v budhistickom pojatí a celú kozmológiu vrátane všetkých detailov. Uprostred sú tri svetové princípy. Sú to žiadostivosť, nenávisť alebo závisť a nevedomosť.
ZDROJE:
- DahlkeRüdiger. Mandalysvěta. Kniha meditácí a malování. Praha: Pragma
- Helmut Hansen. Mandala –archetyp –kosmogram vesmíru. Fontána, 2008
- Mandaly. Obrazy z nevědomí: Brno: Nakl. Tomáša Janečka,2004
- Nydahl Láma Ole. Ako sa veci majú. Buddhizmus dnes,2013
- centrum-mandala.cz
- http://www.mandalafortheworld.com
- https://psychologie.cz/prace-s-mandalou