share

Vianoce, aké u nás nepoznáme: z niektorých tradícií či kulinárskych špecialít vám padne sánka

tradicie na vianoce - received 569841240415025 - Vianoce, aké u nás nepoznáme: z niektorých tradícií či kulinárskych špecialít vám padne sánka
Vo Walese je zombie kôň tradičnou súčasťou vianočných vinšovačiek. Zdroj: Wikipedia

V týchto dňoch slávime vianočné sviatky a hoci mediálny obraz týchto dní sa môže zdať na celom svete rovnaký, nie je to ani zďaleka tak. Vianoce totiž každá krajina slávi po svojom, má aj svoje historické spojitosti a príbehy, či už v súvislosti s tamojším náboženstvom, alebo mimo neho. Usmievajúci sa Santa Claus, či novorodený Ježiško v Betleheme, to sú pre nás všeobecne známe,  mierumilovné a pozitívne postavy. Avšak niekde môžu byť naopak postavy Vianoc doslova strašidelné. Pozrime sa na Vianoce z hľadiska netradičných zvykov všade na svete.

Kakajúce polienko a sedliak so stiahnutými nohavicami v Betleheme

Katalánci majú, takpovediac, čudné symboly Vianoc. Aspoň pre nás. V tomto španielskom regióne totiž vianočnú postavičku predstavuje takzvané caga tió, doslovne kakajúce polienko. Ide o poleno s tváričkou, prikryté dekou.

Deti ho od svojich rodičov dostanú začiatkom decembra, postupne ho „kŕmia“ orechmi a ovocím a majú sa oň starať ako o živé zvieratko, aby ho následne 25. decembra mlátili palicami. Tak z neho vytrasú všetky dobroty, ktorými ho za mesiac nakŕmili. V tento deň v Katalánsku majú deti sviatok, ako u nás na Mikuláša. Vianočné darčeky potom dostávajú až v období Troch kráľov.

Ďalšou katalánskou postavičkou je Caganer – postavička sedliaka, ktorý v úzadí Betlehema v prikrčenej pozícii… vykonáva potrebu. Ide vraj o symboliku akéhosi pohnojenia svätej pôdy v Betleheme. Táto postava sa stala tak populárnou, že sa rozšírila aj mimo región – na juh Francúzska, Španielska a Talianska.

Stromček opradený pavučinami s pavúkmi

Ozdoba, ktorá pripomína väčšmi Halloween, než Vianoce, zdobí vianočné stromčeky na Ukrajine. Umelá pavučina s pavúkom. Našťastie len umelá, ale pre arachnofóbov aj tak celkom nepríjemná zábavka. Vysvetlenie tejto ozdoby spočíva v príbehu, ako chudobná rodina nemala čím ozdobiť svoj stromček, tak sa v jednu noc všetky pavúky v dome stretli a vyzdobili ho pavučinami. Takto to potom mali všetci chudobní. Iná legenda hovorí príbeh o vianočnom pavúkovi, ktorý do rodín prináša šťastie.

Namiesto čerta hororový mäsiar

Hoci aj náš čert dokáže deti poriadne postrašiť, na francúzskeho mäsiara nemá. Le Père Fouettard je postava Čierneho Petra známa v severnej a východnej časti Francúzska. Tento mäsiar kedysi vraždil deti, no potom svoje skutky oľutoval a pridal sa k svätému Mikulášovi ako jeho pomocník. 

Postava Mary Lwyd so skutočnou lebkou koňa vo Walese

Tento úkaz pripomína pohanské modly a veru to nie je ďaleko od pravdy. Vo Walese je zombie kôň tradičnou súčasťou vianočných vinšovačiek. Tvorí ho skutočná lebka koňa ozdobená stuhami, telo postavy tvorí biela plachta, pod ktorou je ukrytý človek. Znázorňuje koňa, ktorý prichádza zo záhrobia a chce sa dostať do každého z domov. Pri vinšovačke ho obyvatelia domu nechcú vpustiť dnu, a vymýšľajú dôvody, pre ktoré nesmie vkročiť. Napokon, keď sa už nemajú na čo vyhovoriť, ponúknu vinšovníkov jedlom a pivom. Napriek strašidelnému vzhľadu domáci veria, že im Mary Lwyd prinesie šťastie, je tiež symbolom sily a plodnosti.

Strašidelná vianočná mačka

Island má svoju strašidelnú postavičku – krvilačnú mačku Jólakötturinn, ktorá zje všetkých, ktorí nedostanú pod stromček aspoň jeden kus oblečenia. Čo i len jedny ponožky, ktoré sú u nás ako darček tak zatracované! Príbeh tejto postavičky vychádza z legiend, v ktorých vraj oblečenie na Vianoce dostávali len rodiny farmárov, ktorí stihli spracovať do sviatkov všetku vlnu. Ak práce nešli tak ako bolo treba, pretože sa niekto v rodine ulieval a nepracoval dostatočne, strašili ho práve touto mačkou. Neskôr túto postavu používali rodičia na deti, ktoré v domácnosti nepomáhali.

Mŕtvola tuleňa s mŕtvymi vtákmi

Teraz z iného súdka, zablúdime aj k vianočným špecialitám. Ak máte pocit, že sa celé sviatky prejedáte, po tomto si zrejme dáte na chvíľu pauzu. 

Áno, toto je jedlo. Grónska špecialita, ktorá zrejme zvíťazí nielen medzi nechutnosťami vianočnými, ale všeobecne. Severania sú známi špecialitami zo zhnitého mäsa, ale toto je iný level. Ide totiž o vypitvaného tuleňa, v ktorom sú fermentované vtáky – alky. Toto jedlo vzniklo vzhľadom na tvrdé životné podmienky, s ktorými sa obyvatelia Grónska museli vysporiadavať. Dobrú chuť!

Categories:

Related Posts

mmnt.sk
Close Cookmode