Zvieratá u nás konečne nebudú považované za veci, ale za mysliace a cítiace bytosti. Poďme tento úspech osláviť zaujímavosťami o piatich zástupcoch z ríše zvierat.
1. Prvá zaujímavosť sa týka drobných včiel. V poslednej dobe sa o nich začalo čoraz viac hovoriť, no žiaľ v smutnej súvislosti. Včiel je každým rokom čoraz menej, pretože zo zakvitnutých lúk sa stávajú parkoviská alebo vybetónované plochy. Včely sú však fascinujúce stvorenia. Málokto vie, že majú priestorovú pamäť, vedia sa orientovať podľa slnka, a že bzukot ktorý vydávajú, v skutočnosti spôsobujú pohyby ich krídel. Prirovnanie usilovný ako včela je veľmi vhodné, nakoľko včely pracujú od štvrtej ráno do piatej večer! Keď si pochutnávame na mede, zrejme nám ani nenapadne aký je vzácny. Jedna včela za deň obletí až tisícky kvetov a za celý svoj život pritom nazbiera len 9 gramov medu, čo je asi polovica čajovej lyžičky. Veľmi zaujímavým je aj včelí zrak. Včely vidia farebne, no červenú farbu vnímajú skôr ako sivú až čiernu. Rozoznávajú však aj farbu, ktorú my nepoznáme. Ide o ultrafialovú.
2. Medzi veľmi zaujímavé stvorenia patri okrem včiel aj rovnako drobné mravce. Znie to až nepredstaviteľne, ale na jedného človeka údajne pripadá až milión mravcov. Patria tiež medzi najdlhšie žijúci hmyz, môžu sa dožiť až 30 rokov. Mravce sú veľmi silné, dokážu odniesť 50 násobok svojej hmotnosti, a niektoré dokonca dokážu udržať 100 násobok svojej váhy, keď visia dolu hlavou. Mravce sú podobne ako včely veľmi pracovité, avšak dá sa to tvrdiť len o samičkách. Niektoré druhy mravcov dokážu plávať a nielen to, pod vodou vo výnimočných prípadoch vydržia až 24 hodín, nakoľko nedýchajú pľúcami.
3. Vedeli ste, že ježkovia dokážu uloviť hada a sú imúnni voči hadiemu jedu? Pri love im pomáha najmä skvelý čuch a sluch, ktoré kompenzujú slabý zrak. Na obranu pred nepriateľmi im slúžia pichliače, ktorých majú až 7000 a neustále sa im obnovujú. Napriek tomu, že jež je považovaný skôr za pomalého živočícha, dokáže sa pohybovať rýchlosťou 2 metre za sekundu, čo je na tak malé stvorenie slušný výkon. V zime však ježko nie je vôbec aktívny, pretože hibernuje. Vtedy jeho telesná teplota klesne na 5 stupňov Celzia.
4. Havrany sú mimoriadne inteligentné a fascinujúce operence. Minulý rok vedci zistili, že vedia posúdiť kto im dáva dobrú ponuku. Dorozumievajú sa medzi sebou sofistikovaným jazykom, ktorý obsahuje až 80 znakov. Údajne sa dokonca dokážu naučiť hovoriť našou rečou, podobne ako papagáje. Havrany sú veľmi spoločenské, priateľov aj partnerov majú na celý život. Spolupracujú aj pri love, čo je ďalší dôkaz ich spoločenskosti. Napriek tomu, že nemajú ruky, dokážu gestikulovať. Využívajú na to pohyby zobáka.
5. Líška je v mnohých smeroch veľmi podobná mačke. Vedeli ste, že líšky majú podobne ako mačky zaťahovacie pazúriky? Sú však lepšími lovcami, pretože dokážu vnímať magnetické pole Zeme. Rovnako ako havrany majú líšky svoj dorozumievací jazyk, pozostávajúci zo 40 zvukov. Archeológovia pred pár rokmi zistili, že líšky boli domácimi miláčikmi oveľa skôr ako psy. Veľmi zaujímavým druhom je Líška arktická, ktorá nepociťuje chlad až do teploty – 70 °C.