Zdravá strava, pohyb a dostatočný spánok sú hlavné piliere zdravého životného štýlu. Spánok však v mnohých prípadoch nedokážeme ovplyvniť. Žijeme v dobe, kedy sú spánkové poruchy mimoriadne rozšírené. Existuje množstvo výskumov, ktoré sa zaoberajú spánkom a my dnes môžeme čerpať z nových poznatkov. Vyskúšali ste už niektorú zo stratégií, ktoré ovplyvňujú spánok? Vedeli ste napríklad, že existujú jedlá, ktoré sa odporúča pre lepší a zdravší spánok pravidelne konzumovať? Dnes Vám prinášame jedlá, ktoré môžu prispieť k zdravšiemu spánku.
Mandle
Mandle sú často označované i ako kráľovné orechov. Nachádza sa v nich mangán, riboflavín, antioxidanty i mastné kyseliny, ktoré prispievajú k celkovému zdraviu organizmu. Okrem iného sú však i cenným zdrojom melatonínu. Melatonín je hormón, ktorý pomáha regulovať naše denné pochody (bdelosť, spánok). Nachádza sa i v ďalších druhoch orechov. Obsahujú tiež horčík, ktorý hrá podstatnú úlohu v utíšení podráždenej nervovej sústavy.
Harmančekový čaj
Účinky harmančekového čaju sú známe celým generáciám. Naše staré mamy ho používali na upokojenie podráždeného žalúdka. Harmančekový čaj obsahuje antioxidant s názvom apigenín. Výskumy dokazujú, že apigenín sa viaže na receptory v mozgu a podporuje ospalosť. Ak trpíte nespavosťou, je pravý čas siahnuť po harmančekovom čaji. Okrem toho harmanček pomáha zlepšovať i kvalitu spánku.
Kiwi
Chlpaté plody s chutnou zelenou dužinou snáď netreba bližšie predstavovať. Podporujú zdravie tráviacej sústavy i sny o štíhlej línii (kiwi patria medzi mimoriadne nízkokalorické ovocie). Obsahujú slušnú dávku antioxidantov, minerálnych prvkov a v neposlednom rade i serotonín, ktorému vďačia za svoju schopnosť zlepšiť náš spánok. Serotonín totiž ovplyvňuje náš spánkový režim.
Biela ryža
Kto sa už niekedy v minulosti pustil do čítania starých čínskych detektívok, pozná povestnú misku ryže na večeru. Napriek tomu, že je dnes v našich končinách zatracovaná, stále obsahuje slušnú dávku vitamínov a minerálov. Vysoký glykemický index (miera, ako rýchlo dokáže jedlo zvýšiť hladinu cukru v krvi) je spôsobený vysokým obsahom sacharidov a malým množstvom vlákniny. A tu sa dostávame k podstate veci. Štúdie naznačujú, že konzumácia jedál s vysokým glykemickým indexom aspoň jednu hodinu pred spánkom, umožňuje zlepšiť jeho kvalitu.
Samozrejme, existuje množstvo zoznamov a potravín, ktoré dokážu zlepšiť kvalitu spánku. Podstatným faktorom je však tiež minimalizovanie stresu a dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu.