Má farbu červeného vína, ale jej hodnota je nevyčísliteľná. Roznáša po celom tele všetko, čo do ľudského tela vstúpi. Krv. Najvzácnejšia tekutina, ktorá pomáha zachraňovať životy.
Krv je najvzácnejšia tekutina, ktorú potrebujú ľudia po ťažkých nehodách, pacienti, ktorí sa liečia na leukémiu či na nádorové ochorenia. Celosvetovo je každoročne podaných viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek.
Odborníci zoberú každému darcovi 450 mililitrov krvi, pričom rozdelia krv na jednotlivé zložky, ktoré môžu pomôcť. Červené krvinky prenášajú kyslík a pomôžu pacientom po operáciách a úrazoch. Tekutá zložka krvi plazma pomôže pacientom, ktorí trpia poruchami zrážania krvi. Krvné doštičky zastavujú krvácanie pri rezných poraneniach a pri otvorených krvácaniach. Tak isto sa podávajú aj pacientom, ktorí trpia nádorovými ochoreniami či sú po transplantácii.
Darcovia krvi musia spĺňať kritériá:
- Vek 18 až 60 rokov, pravidelní darcovia až do 65 rokov, muži môžu darovať každé 3 mesiace a ženy každé 4 mesiace
- Telesná hmotnosť minimálne 50 kilogramov
- Darca nesmie byť nosičom HIV (mať AIDS)
- Darca nemôže byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C
- Darca nemôže trpieť na vážne a chronické ochorenia
Záujemcovia nemôžu darovať krv ak:
- Užívali drogy vnútrožilovo či vnútrosvalovo teraz alebo v minulosti.
- Poskytovali alebo prijímali platené sexuálne služby.
- Mali Pohlavný styk medzi mužmi.
- Mali alebo majú promiskuitný spôsob života s častým striedaním sexuálnych partnerov.
- Užívajú alebo užívali anabolické steroidy, ktoré nie sú predpísané lekárom.
- Prešli liečbou poruchy zrážania krvi krvnými prípravkami.
Každý kto chce darovať krv by si mal uvedomiť, že darovanie krvi nie je spôsob ako si môžu potenciálny darca otestovať krvou prenosné choroby. Záujemcovia by zároveň nemali zatajiť žiadne zdravotné problémy, alebo choroby ktoré prekonali v minulosti.
Ako sa pripraviť na odber krvi
Jeden z najdôležitejšich momentov prípravy na darcovstvo krvi je hydratácia celého tela. Až 24 hodín pred odberom by mali darcovia vypiť 2 litre tekutín. Pred samotným odberom sa odporúča vypiť 500 mililitrov vody, minerálky, čaju alebo ovocných štiav.
Taktiež sa neodporúča ísť nalačno. Darcovia by však nemali večer pred odberom jesť tučné jedlá ako napríklad syry, maslo, smotanu, mäsové výrobky či údeniny. Odporúča sa pred odberom jesť ľahké sacharidové jedlá ako ovocie, zeleninu či netukové pečivo. Fajčiari by mali odložiť cigarety aspoň 6 hodín pred odberom a tak isto by nemali konzumovať alkohol 12-14 hodiín pred odberom. Dôležitým faktorom pri úspešnom zvládaní je aj psychická pohoda. Darcovia by sa mali vyhýbať stresu, ale aj fyzickej záťaži minimálne 24 hodín pred odberom. Ženy by nemali darovať krv počas, pred alebo po menštruácii.