Krajiny počas pandémie neustále menia nariadenia, snažia sa tak zabrániť rýchlemu šíreniu vírusu. Politici sa stretávajú s odborníkmi a snažia sa robiť správne rozhodnutia. Často to nevyzerá veľmi koordinovane a je ťažké veriť, že sa z pandémie o chvíľu dostaneme. Vedci sú však tí, ktorí od prvého mesiaca pandémie usilovne pracujú na riešení pre všetkých – na vakcíne. Aké to pre nich je, niesť takú neuveriteľnú zodpovednosť? Pozrime sa do zákulisia výroby vakcíny Astra Zeneca.
Všetko to začalo tým, že virológ Zhang Yongzhen uverejnil na internete dekódovanú štruktúru nového koronavírusu. To bola príležitosť ostatných vedcov zahájiť štúdiu o tomto víruse a začať uvažovať o výrobe vakcíny. 11. februára 2020 Sarah Gilbertová a Andy Pollard začali spolupracovať na vakcíne v Oxfordskom vakcínovom centre. Museli spojiť sily a už o rok sa môžeme očkovať ich vakcínou. Nebolo to však vôbec jednoduché. Vedci si uvedomovali potrebu pretestovať vakcínu, aby mohli s kľudným svedomím podávať látku miliónom obyvateľov tejto planéty. V hre nebolo iba to, aby bola vakcína účinná a bezpečná, ale aby bola aj cenovo prístupná všetkým krajinám.
Postup bol taký, že vedci upravili šimpanzí vírus tak, aby neinfikoval ľudí a v ďalšom ktorku zabezpečili, aby obsahoval genetické informácie koronavírusu. Tieto časti koronavírusu vyvolajú imunologickú reakciu u ľudí a vytvoria sa im v tele protilátky. Keď mali túto technológiu vymyslenú, tak do hry vstúpil gigant nemom Astra Zeneca, aby boli schopní svoju vakcínu testovať a produkovať vo veľkom.
Prvý problém nastal, keď pri testovaní bol do médií vypustený hoax, že niekto z dobrovoľníkov na vakcináciu zomrel. S týmito anti-vakcinačnými informáciami Astra Zeneca a krajiny bojujú každodenne. Niektorí si neuvedomujú, že šírením takýchto nepravdivých informácií môžu spôsobiť, že sa pandémie tak rýchlo nezbavíme a ohrozujeme ďalšie životy. Testovanie vakcíny prebehlo podľa pravidiel, nikto nezomrel a vedľajšie účinky nie sú prekvapivé. To čo spôsobilo urýchlenie procesu bolo administratívne konanie, ktoré sa snažili pracovníci vždy vypracovať včas – nenechali papiere ležať dlhé mesiace na stole. Na vakcíne pracovalo obrovské množstvo ľudí a ešte oveľa väčšie počty ľudí môžu byť vakcínou zachranené.
Pollard uviedol, že ešte nezažil, aby sa verejnosť tak zaujímala o prácu vedcov a procesy výroby vakcíny. S humorom dodal, že väčšinu času je skôr ťažké dosiahnuť, aby ľudia počúvali ako hovorí o svojej práci. Tiež však tvrdí, že výskumy nie sú ani z ďaleka na konci Je potrebné skúmať koronavírusy ďalej. Nie len zdokonalovať očkovacie látky, ale aj pochopiť, ako sa koronavírus šíri vzduchom.
Covid 19 nikdy nezmizne úplne, je preto potrebné sa zaočkovať a nechať si poradiť od vedcov, ktorí sú odborníci vo svojej praxi. Očkovacia látka má vedľajšiu účinky – tie sú však pozitívnym znakom, že ľudský imunitný systém na očkovaciu látku zareagoval a pracuje tak ako má.
Zdroj: www.theguardian.com