Behanie patrí medzi záľuby, ktoré vyhľadáva čoraz viac ľudí. Táto zdravá aktivita pôsobí prospešne nielen na telo, ale aj na psychiku človeka. Pri športe sa uvoľňujú endorfíny, ktoré nm dodávajú pocit šťastia, a práve vďaka ním sa cítime lepšie.
Beh je pohyb, pri ktorom sa človek pohybuje pomocou nôh spôsobom, že v určitých fázach pohybu sa žiadna z končatín nedotýka povrchu, po ktorom sa pohyb vykonáva. Beh je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú začať so športom alebo vylepšiť kondičku. Začínajúci športovci, ale i profesionáli milujú beh preto, lebo ho môžu veľmi jednoducho prispôsobiť svojim potrebám, či ide o dĺžku trate alebo tempo. Takže pre tých, ktorí chcú zvyšovať svoje fyzické možnosti je aj skvelou motiváciou.
Okrem toho, že vďaka behu sa človek zbavuje prebytočných kíl a pomáha vyformovať štíhlu postavu, má aj veľa iných pozitívnych prínosov. Beh zlepšuje funkciu celého kardiovaskulárneho systému, Beh zároveň pomáha k nárastu svalovej hmoty a spevňuje kosti. Beh pomáha pri zvyšovaní dobrého cholesterolu(HDL), a zároveň znižuje ten zlý(LDL). Aj vďaka tomuto sa u bežcov znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Okrem toho, beh ako aj iné formy pomáha spomaľovať starnutie.
Beh vyformuje nielen telo, ale aj dušu. Veľa bežcov používa pojem „runner´s high“, čo je povznesená nálada, ktorá je spôsobená behom. Veľa bežcov ju popisuje ako euforické pocit či pocit vyrovnanosti. Je výsledkom hormónov endorfínov, ktoré telo vylučuje pri fyzickej aktivite. Beh teda pomáha zlepšiť náladu. Psychológovia a psychiatri často využívajú beh ako formu liečby klinickej depresie či iných závislostí.
Počas hodiny behu spáli človek s hmotnosťou 71 až 80 kilometrov pri rýchlosti 9 kilometrov za hodinu približne 760 kalórií. v prípade, že takýto človek odbehne 12 kilometrov za hodinu, spáli 920 kalórií. V prípade, že by tento človek šprintoval, ide až o 1310 kalórií.
Prevencia pred zraneniami by sa nemala podceňovať
Beh ako každý šport samozrejme môže spôsobiť úrazy. Medzi časté bolesti patria bežecké kolená(bolesti kolien), skrátenie svalov, vyvrtnuté členky či problémy s achilovou šľachou. Pri behaní je veľmi potrebná prevencia. Úrazom môžeme predchádzať nosením kvalitnej bežeckej obuv či vyváženou stravou doplnenou o kĺbovú výživu. Dôležité je aj postupné zvyšovanie tréningového zaťaženia, a v prípade, že začínajúci športovec nevládze, tak aj dostatočným časom na oddych. Po preťažení svalov je vhodné použiť aj ľad či chladiace prípravky na preťažené svaly.
Jednou z najdôležitejších foriem prevencie je správne zahriatie pred záťažou a strečing. Napriek tomu, že veľa športovcov ho odporúča, podľa medicínskej literatúry nie je potvrdené, že strečing vylučuje zranenia. Napriek tomu sú členovia bežeckej komunity presvedčení o jeho pozitívnych účinkoch.
Behanie ako spoločenská udalosť
Behanie sa stáva čoraz populárnejšie aj v rámci spoločnosti. V súčasnosti sa po celom Slovensku konajú rôzne akcie ako beh Národný beh Devín Bratislava, či nočné podujatia ako Night Telekom Run. V posledných rokoch sa športovci snažia rozhýbať ľudí, a vymýšľajú podujatia, ktoré spájajú šport so zábavou, ako napríklad Crazy Colors, kde sa ľudia obhadzujú farebnými práškami. Tento rok sa pre zmenu môžu Bratislavčania a Košičania tešiť na bublinový beh Run in Bubbles.