Pri bezlepkovej diéte sa často objavuje otázka, čo je naozaj bezlepkové a čo nie. V obchodoch míňame potraviny, ktoré zaručene bezlepkové nie sú a naopak pri iných sa zastavujeme s otázkou, či si ich dopriať môžeme alebo je lepšie sa im vyhnúť širokým oblúkom. Bezlepková diéta vie byť naozaj problematická, čo sa týka stravy, pretože ešte stále panuje množstvo zaužívaných mýtov o lepku obsiahnutom v emulgátoroch či konzervantoch. Napriek tomu, že legislatíva praje ľuďom s neznášanlivosťou lepku a všetky alergény sú vyznačené na obaloch tak ako majú, komunitami sa šíri množstvo nezmyslov. Veľkým otáznikom býva stále konzumácia ovsa a výrobkov z neho. Sú ovsené vločky bezpečné alebo je to len zbytočný hazard? Ako je možné, že jeden typ je označený ako bezlepkový a iný nie?
Ovos je obilnina, ktorá má v Európe dlhú tradíciu a kedysi bol považovaný za hlavnú obilninu, ktorú boli naši predkovia schopní vypestovať. Postupne však jeho miesto nahradila modifikovaná pšenica a na jeho význam sa zabudlo napriek tomu, že je zásobárňou pre telo významných látok ako sú napríklad vitamíny skupiny B, zinok, či magnézium. Pri ochoreniach ako je napríklad celiakia či intolerancia lepku sa ovos stáva znovuobjavenou obilninou, ktorá môže obohatiť jedálniček. Pravdou je, že napriek tomu, že o ovse sa tvrí, že obsahuje lepok alebo látky nemu podobné, lepok neobsahuje a je teda bezpečné ho konzumovať.
Na tejto informácii sa zhodli vedci spoločnosti Schär, ktorí sa zaoberajú vývojom bezlepkových potravín už niekoľko desaťročí. Napriek tomu, že ovos vyvoláva u celiatikov niekedy nepríjemné prejavy ako je napríklad bolesť brucha či plynatosť, nie je to spôsobené lepkom, ale vysokým obsahom vlákniny, ktorú obsahuje a preto môže byť pre niektoré skupiny ľudí nestráviteľný. Bezpečné množstvo ovsa je okolo 50 g denne.
Problémom pri ovse býva jeho kontaminácia inými obilnina (pšenicou či jačmeňou). Označenie bezlepkový ovos sa používa pre označenie ovsa, ktoré bolo pestované, skladované a prevážané v priestoroch, v ktorých nebola ani najmenšia šanca kontaminovať ho bežnými obilninami obsahujúcimi lepok. Konzumácia bezlepkového ovsa je bezpečná a nehrozí žiadna autoimunitná reakcia. Pokiaľ sa objavujú nepríjemné príznaky môže to byť príznakom intolerancie alebo za tým stojí zvýšený obsah vlákniny.