share

Červené mäso – dilema zdravej výživy

červené mäso - sven brandsma iehau6a1l8Q unsplash scaled - Červené mäso – dilema zdravej výživy
Aká pravda sa ukrýva za červeným mäsom? Sven Brandsma

Tuk, červené mäso, cukor. Potraviny, ktoré sú pravdepodobne opradené najväčšími mýtmi v oblasti zdravej stravy. Už po dlhé desaťročia prevláda medzi nami dilema – je červené mäso dobré alebo zlé? Zaslúži si miesto v našom jedálnom lístku? Nemali by sme ho úplne vyškrtnúť a nahradiť ho inými zdrojmi bielkovín? Nuž, perspektíva je rôznorodá. Poznatky a vedecké štúdie sa v tomto okamihu podstatne rozchádzajú a veľmi záleží i na ich celkovom pozadí. Dnes si na červené mäso posvietime a pokúsime sa rozlúsknuť zamotaný problém starý ako zdravá výživa samotná.

Červené mäso a obsah biologicky aktívnych látok

Nebudeme si klamať. Hovädzie mäso je plné biologicky aktívnych látok v podobe kreatínu, karnozínu, vitamínu B3 a B12, železa, selénu, zinku a ďalších . Je dokázané, že vyradenie mäsa zo svojho jedálnička má za následok nízky príjem vyššie zmienených živín, čo sa môže v budúcnosti negatívne odraziť na zdraví mozgu i svalového tkaniva.

Aký je rozdiel medzi bežne dostupným hovädzím mäsom a mäsom kráv pasúcich sa na zelených pastvinách? Nuž, v druhom prípade môžeme hovoriť o vyššom obsahu omega-3 mastných kyselín, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie mozgu a kardiovaskulárnej sústavy. Rovnako objavíme v druhom type mäsa väčšie zastúpenie CLA mastných kyselín i vitamínov – najmä vitamínu A a vitamínu E, ktorý je zároveň silným antioxidantom. 

červené mäso - louis hansel shotsoflouis oyUqUV1Q0Zg unsplash 1024x764 - Červené mäso – dilema zdravej výživy
autor: Lous Hansel @shotsoflouisČervené mäso obsahuje zaujímavú zásobu aktívnych látok.

Spracované verzus nespracované červené mäso

Hoci často hovoríme o červenom mäse, len málo z nás tuší, čo v skutočnosti do tejto kategórie patrí. Medzi červené mäso sa počíta akékoľvek mäso, ktoré pochádza z cicavcov (kravy, ošípané, jahňatá,…). Aký je však rozdiel medzi spracovaným a nespracovaným červeným mäsom?

Spracované červené mäso prešlo procesom úpravy:

  • Fermentácia
  • Solenie
  • Konzervovanie
  • Údenie
  • Procesy vedúce k zlepšeniu chuti (pridanie rôznych ochucovadiel)

Môžeme sem zaradiť párky, klobásy, konzervované mäso i slaninu. Hoci bolo červené mäso spájané s rakovinou, štúdie odhaľujú, že nebezpečné látky, ktoré sú zodpovedné za zvyšovanie rizika vývoja rakoviny, vznikajú až počas varenia a tepelnej prípravy červeného mäsa.

červené mäso - jack hunter u4Ns7vix 8E unsplash 1024x576 - Červené mäso – dilema zdravej výživy
autor: Jack Hunter Spracované červené mäso môže byť podľa štúdií problémom.

Čo si z mýtu o červenom mäse vziať a kde sa ukrýva pravda?

Dokážeme odhaliť pravdu o červenom mäse? Pravdou je, že červené mäso s nízkym obsahom tuku pochádzajúce od voľne sa pasúcich kráv (a iných voľne žijúcich cicavcov) je skvelým zdrojom biologicky aktívnych látok. Štúdie dokazujúce prepojenie nadmernej konzumácie červeného mäsa s onkologickými, civilizačnými a kardiovaskulárnymi ochoreniami sa zaoberali vplyvom spracovaného mäsa na ľudský organizmus.

Nemusíte sa červeného mäsa vzdať. Stavte však na kvalitné zdroje s nízkym obsahom tuku a dbajte i na šetrnú tepelnú úpravu. Vysoká teplota stojí nielen za degradáciou biologicky aktívnych látok, ale je navyše zodpovedná i za vznik nebezpečných a mutagénnych látok v mäse.

Categories:

Related Posts

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode