V poslednej dobe býva naozaj veľmi ťažké vyznať sa v potravinách, ktoré zavítali na pulty obchodných reťazcov. Kým pred pár rokmi sa objavovala len pšeničná múka, dnes je už bežnou realitou v obchodných domoch múka mandľová, kokosová, špaldová a iné. V regáloch sa čoraz častejšie objavujú aj potraviny ako bulgur alebo kamut, nad ktorými visí v mysli nejedeného celiatika veľký otáznik. Každý celiatik si už zvykol v potravinách čítať štítky na baleniach, ale často ani to nestačí. A tak sa pomoc hľadá na internete na rôznych fórach, ktoré sú veľmi často plné nepravdivých informácií a dohadov, ktoré môžu spôsobiť viac starostí ako úžitku.
Špalda, kamut alebo bulgur sú všetko odrody pšnice a obsahujú lepok. Špalda alebo inak pšenica špaldová je druh pšenice, ktorá obsahuje najviac bielkovín a teda aj najviac lepku. Môže byť ľahšie stráviteľná, pre niektorých jedincov a preto je často mylne považovaná za bezlepkovú, ale nie je to tak. Obsahuje ešte viac lepku ako klasická bežná pšenica a preto je absolútne nevhodná pri bezlepkovej diéte. Kamut je veľmi stará odroda pšenice, na ktorej sa nepodpísali metódy moderného poľnohospodárstva a preto obsahuje oveľa viac živín a minerálnych látok ako bežná pšenica, kde sú tieto aspekty častokrát obetované v prospech vyšších výnosov. Kamut rovnako ako pšenica obsahuje lepok, ale v menšom množstve a bolo preukázané, že u ľudí s alergiou na pšenicu často dochádza k tolerovaní kamutu. Bulgur sa získava z tvrdých odrôd pšenice. Zrná pšenice sa namočia a uvaria a po vysušení sa zmes pomelie na menšie kúsky. Počas tohto procesu sa vytvárajú rôzne enzýmy a tiež dochádza k premene škrobov na cukry. Všetky tri spomenuté potraviny obsahujú lepok a sú nevhodné pri bezlepkovej diéte.
Osobitnou kapitolou sú ovsené vločky, ktoré sa dnes už dajú zohnať aj v bezlepkovej variante. Nie je to tým, že ovos samotný by lepok obsahoval, ale často je kvôli svojmu skladovaniu alebo spracovaniu kontaminovaný pšenicou a lepkom. Ovos obsahuje avenín, ktorý je lepku veľmi podobný a nemusí byť niektorými celiatikmi tolerovaní. Preto je lepšie nepostaviť svoju bezlepkovú stravu len na ňom, ale brať ho len ako spestrenie bezlepkovej diéty.
Múky ako kokosová, mandľová alebo cícerová sú bezlepkové a vhodné pri bezlepkovej diéte. Je vhodné rôzne ich miešať a vytvárať z nich rôzne zmesi, ktoré sa dajú použiť na pečenie chleba, zákuskov alebo sladkého pečiva. Majú rôzne zdravotné benefity a sú plné minerálnych látok a vitamínov, ktoré sú pri bezlepkovej diéte vítaným spestrením jedálneho lístka.