Lamy sú zaujímavé stvorenia s dlhým krkom, chutným výrazom a zaujímavými pohybmi. U nás sa používajú zvyčajne ako atrakcia pre deti, ale majú aj mnoho iných využití. Od spracovania vlny až po nosenie nákladu v horách sú všestranne využiteľné. S lamou môžete zájsť aj dokonca aj na výstavu. Najnovšie zistenia ukazujú, že lamy by nám mohli byť prospešné aj pri liečbe koronavírusu.
Lama aj ťava vo svojom tele dokáže vytvoriť protilátky, ktoré by sa podávali v podobe nosového spreja v nemocniciach, aby sa pacientom pomohlo prekonať Covid-19. Ľudské protilátky sú tiež účinné, ale zvieracie sa jednoduchšie aplikujú a vykazujú vysokú účinnosť. Dokonca sa nemusia skladovať v chladničkách. Tento sprej by dokonca lekári mohli používať ako prevenciu počas liečenia pacientov s covidom. Postupne by sa mohli tieto spreje predávať ľuďom aj na domácu liečbu.
Za tento objav vďačíme lame s menom Fifi, ktorá je súčasťou vedeckého tímu na výrobu protilátok v Rosalin Franklin Institute v Anglicku. Fifi infikovali koronavírusom tak, aby to nepociťovala ona, iba jej imunitný systém a následne jej odobrali vzorku krvi, z ktorej sa podarilo získať nanoprotilátky. Následne v laboratóriu pokračuje ďalšia práca kde spájajú protilátky do reťazcov a v bunkách produkujú ďalšie protilátky. Ďalším ktorkom je vyskúšať liečbu na škrečkoch. Zvieratá liečené týmito protilátkami sa zotavili oveľa rýchlejšie. James Nasismith, riaditeľ inštitútu považuje tieto látky za výnimočné. Mohli by byť ďalším krokom k úspešnému liečeniu v ďalšej vlne pandémie.
Základom je však očkovanie. Je oveľa lepšie nakazeniu predchádzať, ako sa neskôr liečiť a ľutovať. Pre tých, ktorí sa zaočkovať dajú, ale ich telo nie je schopné vytvoriť dostatok protilátok sa vedci musia snažiť neustále vymýšľať účinnejšiu liečbu. Pri liečivách aj vakcínach však musíme prejsť procesom schvaľovania. Ďalším krokom v testovaní protilátok od Fifi je testovanie na ľuďoch. Inštitút momentálne zbiera finančné prostriedky, aby sa im podarilo spustiť túto fázu testovania.
Zdroj:scitechdaily.com