Diabetes mellitus alebo cukrovka je častokrát považovaný za chorobu, ktorá sa týka populácie našej doby. Pravdou však je, že toto ochorenie bolo popísané pred 2000 rokmi gréckym lekárom menom Aretaeus z Cappadocie. Napriek tomu však v liečbe ani pomoci pacientom trpiacim týmto ochorením nebol dosiahnutý pokrok a do roku 1869. Zmena nastala až po objave Paula Langerghansa, ktorý v pankrease objavil odlišné oblasti, ktoré sú až do dnešného času pomenované ako Langerhansove ostrovčeky, ale napriek objavu Langerhnas nikdy nenašiel dostatočnú odpoveď na otázku, akú úlohu zohrávajú tieto oblasti v regulácii krvného cukru. Postupne sme sa však zdokonaľovali a dnes chápeme povahu a príčinu cukrovky oveľa jasnejšie ako predtým. Napriek nezanedbateľnému pokroku výskumu je však stále potrebné nachádzať nové liečebné postupy, ktoré by pacientom s cukrovkou umožnili lepší a kvalitnejší život.
Dnes delíme cukrovku na dva typy, ktoré sa podstatne odlišujú svojou povahou. Typ I je autoimunitné ochorenie, ktoré nastáva, keď náš vlastný imunitný systém začína útočiť na bunky Langerhansových ostrovčekov. V tomto prípade nie sú bunky pankreasu schopné produkovať inzulín a dochádza k rozvoju ochorenia. Nik nevie, prečo imunitný systém začne útočiť na bunky vlastné organizmu ale medzi možných vinníkov patrí celé spektrum faktorov od genetiky cez konzumáciu kravského mlieka až po pôsobenie voľných radikálov.
Diabetes typu II je spájaný s konzumáciou nadmerného množstva sladkého, ale dnes už vieme, že táto informácia je nepravdivá. Kým diabetes I. typu je charakteristický pre vek detský, diabetes II. typu sa rozvíja väčšinou u dospelých jedincov. Spravidla je spájaný s kombináciou genetiky a nezdravého životného štýlu, ktorý má za následok priberanie na váhe. Pri rozvoji nadváhy, ba až obezity, niekoľkonásobne zvyšujeme riziko rozvoja tohto ochorenia, ale skutočná príčina je pre nás ešte i dnes zahalená rúškom tajomstva.
Dôležitou poznámkou na záver je, že cukrovka patrí medzi ochorenia, ktoré sa spájajú so vznikom a rozvojom ďalších stavov. Výskumy potvrdzujú, že patrí medzi jeden z hlavných faktorov, ktoré stoja za zlyhaním obličkou. Skutočnosťou tiež je, že diabetes spôsobil za posledné dve desaťročia viac úmrtí ako obe svetové vojny. Kľúčové je podstupovať pravidelné zdravotné prehliadky, ktoré umožňujú skorý záchyt ochorenia a jeho včasnú liečbu. Správny a vyvážený životný štýl v kombinácii s liečbou pomáha ku kvalitnému životu i s týmto ochorením.
Zdroj:
The American Diabetes Association