Dnes už plody tejto dreviny konzumuje len málokto, no kvôli ich skvelým účinkom a prospešným látkam by sme ich určite mali zaradiť do jedálnička.
A to najmä vďaka naozaj vysokému obsahu vitamínu C, dokonca aj po uvarení si zachovajú dosť veľké množstvo vitamínu.
Pomáhajú pri tráviacich problémoch, hnačke, majú protizápalové účinky, znižujú horúčku, podporujú imunitný systém.
Keďže krík kvitne skoro na jar, je prospešný aj pre včely, ktorým poskytne prvú potravu. Toto skoré kvitnutie pomáha aj ľuďom, pretože jeho žlté kvety vidieť už z diaľky popri nevýrazných farbách ostatných rastlín a stromov, ktoré ešte nekvitnú. Keď drieň nájdete na jar a miesto si zapamätáte, na jeseň sa tam môžete vrátiť a nazbierať si chutné plody.
Je odolný voči mrazom a škodcom, takže aj jej pestovanie bude hračka, pokiaľ jej doprajete dostatok svetla. Dokonca ním viete nahradiť živý plot.
Aj jeho tvrdé drevo je veľmi kvalitné a odolné voči vode. V minulosti bolo vďaka tomu s obľubou využívané, napríklad aj na výrobu oštepov, kvôli jeho ťažkej štiepateľnosti. Aj dnes je u rezbárov veľmi cenené.
Drieň obyčajný rastie nielen v našich záhradách, ale aj v lesoch, no keďže je ho málo, je zákonom chránený.
Plody na tomto kríku dozrievajú počas augusta a septembra, aj októbra. Sú červené, niekedy aj žlté podlhovasté, s kôstkou a ich chuť je sladká, mierne do kysla.
Konzumovať ich môžete priamo surové, ale skvelé sú aj sušené alebo spracované na lekvár, kompót či sirup. Zo sušených listov, kôry alebo plodov si môžete pripraviť čaj na rôzne neduhy, najmä žalúdočné ťažkosti.
Z týchto plodov je u nás samozrejme najznámejšia práve pálenka – drienkovica.
Obsahom vitamínov a minerálov sa vyrovnávajú šípkam či rakytníku, no oproti nim ich môže jesť aj surové s väčšou chuťou naozaj každý, keďže sú príjemne sladké, len s mierne kyslým nádychom.
Zdroje:
www.bushcraft-portal.sk
www.starkl.sk