Najkrajší pohľad na svet pochádza z konského chrbta. Jazdenie na koni môže mať však aj liečivé účinky pre telo aj dušu.
Pre mnohých milovníkov zvierat je ich štvornohý kamarát ich najlepším priateľom. Hipoterapia je metóda, ktorá využíva ku liečbe koňa. Je vhodná pre deti od 3 rokov. Pri správnej hipoterapii by mali dohliadať na výcvik dvaja ľudia. Prvý má na starosti vodenie koňa a dbá na to, aby všetko prebehlo v poriadku. Tréner pridržiava dieťa a pripravuje mu tréning. Cvičenie na hipoterapii začína najjednodchšími cvikmi ako napríklad upaženie rúk, či naťahovanie sa za ušami. Tí odvážnejší môžu vyskúšať náročnejšie cviky ako je takzvaný malý mlyn (otočenie sa o 360 stupňov) alebo strihanie nohami. Hipoterapia je vhodná aj pre dospelých, ktorých trápia bolesti chrbta alebo majú sedavé zamestnanie a chcú po práci načerpať nové psychické sily.
Prvá zmienka pochádza od Hypokrata, ktorý používal jazdu na uvoľnenie svalstva. Galenos ju odporúčal pre cvičenie tela a zmyslov. Hipoterapia vychádza z neurofyziologických základov. Má široké pôsobenie. Zasahuje do psychológie, rehabilitácie a resocializácie. Hipoterapia smá viacero kategórií a foriem. Prvá sa nazýva hiporehabilitácia. Je najrozšírenejšou formou hipoterapie. Ide o začlenenie jazdenia alebo vozenia Je to začlenenie vozenia alebo jazdenia, do komplexu opatrení zameraných na minimalizovanie, či odstránenie fyzického alebo mentálneho handicapu. Ďalšou metódou je Liečebno – pedagogické jazdenie, ktoré je zaradené do pedagogicko – psychologickej oblasti. Cieľom je vytvorenie učebných predpokladov, pozitívna zmena správania, odstránenie alebo zmiernenie duševných prejavov.
Nekonečné množstvo pozitívnych účinkov
Jazdenie na koni má pozitívne a upokojujúce účinky na psychiku. Počas jazdenia sa uvoľňujú endorfíny, ktoré vyvolávajú pocity šťastia. Hipoterapia má pozitívne účinky najmä pri svalovej distrofii, kde pomáha pri udržiavaní svalstva. Skvelou voľbou je aj pre ľudí s Downovým syndrómom či s ADHD.
Pri hipoterapii je dôležité nielen samotné cvičenie, ale aj čas trávený s koňom, ktorí má rovnako pozitívne účinky. Aj tie najmenšie detičky, ktoré cvičia sa zvyčajne pred jazdením alebo po jazdení učia aspoň základé úkony ako sa o poníka alebo o koníka postarať. Ide napríklad o očistenie srsti alebo kopýt v sprievode dospelej osoby.
Cvičenie na koni má pozitívne účinky aj na správne držanie tela. Jazdec musí sedieť vystretý. Hovorí sa, že pri hipoterapii sa jazdec rýchlejšie uvoľní, keďže kôň má o stupeň vyššiu telesnú teplotu ako človek. Samotné jazdenie je výborný šport na fyzickú kondíciu. Jazdec posilní nohy, chrbát, ale aj ruky.
Predpoklady koňa
Koník, ktorý slúži na hipoterapiu musí spĺňať isté predpoklady. Najdôležitejšie je, aby bol kôň vyrovnanej a pokojnej povahy a nebál sa zvukov či rôznych predmetov. Kvôli pocitu pohodlia a bezpečnosti by mal mať aj pomalý krok. Kone, ktoré slúžia na hipoterapiu by mali prejsť kvalitným výcvikom pod skúsenými trénermi.