Do našich ulíc sa pomaly vkráda jeseň. Nepotrvá dlho a stromy naberú svoj farebný jesenný šat a dni budú o poznanie kratšie. V tomto období na mnoho ľudí útočí jesenná depresia, ktorá sa prejavuje stratou motivácie, únavou a pochmúrnymi myšlienkami. Hoci psychológovia sa zhodujú, že pod pojmom jesenná depresia ide často len o jesennú melanchóliu pravdou je, že tento stav môže prerásť do skutočnej a dlhotrvajúcej depresie. Ako jesenná depresia vzniká a ako s ňou bojovať?
Hlavným problémom je, že počas jesene sú dni o poznanie kratšie a svetla je oveľa menej. Na to reagujú naše mozgové centrá produkciou stresových hormónov ovplyvňujúcich celý hormonálny profil človeka a jeho imunitný systém a náladu. Časté daždivé a sychravé počasie rovnako neprispieva k tomu, aby sme sa v našej koži cítili skvelo. Okrem toho na nás útočí i chrípka, prechladnutie a celá rada akútnych ochorení. Je možné s jesennou depresiou zatočiť?
So všetkým sa dá bojovať a jesenná depresia nie je výnimkou. Liekom na pochmúrne nálady je pohyb, ktorý v organizme spúšťa tvorbu hormónu šťastia. Pohyb doplnený zdravou stravou bohatou na vitamíny, minerály a biologicky aktívne látky pomôže telu lepšie sa vysporiadať s ochoreniami, ktoré na nás útočia počas jesenného obdobia. Pri zmenách nálady rovnako pomáha sústrediť sa na vytýčený cieľa (môžete si ho stanoviť v ľubovoľnej oblasti – pohyb, počet prečítaných kníh či chuť naučiť sa niečo nové) alebo sústredenie sa na aktivity, ktoré vám bežne prinášajú radosť.
Pravdou je, že jesenná depresia neprináša so sebou problémy, s ktorými by sme si nevedeli za normálnych okolností poradiť. Počas jesene máme však tendenciu sústrediť sa na problémy a prikladať im oveľa väčšiu váhu, než v skutočnosti majú. Pokúste sa v tomto období sústrediť na pozitívne a dopriať svojmu telu nálož zdravia v podobe pohybu a vyváženej stravy.