Bylinka, ktorú pozná len veľmi málo ľudí, napriek tomu má pozitívny vplyv na telo. Hloh obyčajný aj napriek svojmu názvu rozhodne obyčajný nie je.
Hloh je skvelou voľbou počas leta, kedy je náš organizmus namáhaný niekoľkokrát viac ako bežne počas roka. Rastie v miernom pásme severnej pologule, smerom od severného mierneho pásma až smerom na juh po Stredomorie a na východ k Číne. Jeho použitie je známe už od Staroveku a na hloh obyčajný spomína už Dioskorides. konečnom dôsledku hloh bol objavený v 19. storočí. V roku 1894 upozornil írsky lekár Green na hloh ako na tajomný srdcový liek. Od tohto roku sa začal používať ako významný doplnok liečebnej praxe.
Jeho účinky sú pre ľudský organizmus priam zázračné:
- pomáha pri srdcových ochoreniach, pri srdcovej slabosti, hlavne pri nedostatočnom prekrvení srdcového svalu
- zmierňuje depresiu a úzkostné stavy, vďaka tomu sa po ňom dobre zaspáva
- pomáha pri problémoch s obličkami a močovými kameňmi
- znižuje cholesterol v krvi
- pomáha pri klimakterických problémoch
- doplnok pri rehabilitácii po infarkte myokardu
- pomáha pri bolesti hlavy a atereoskleróze
- znižuje krvný tlak
- upravuje poruchy srdcového rytmu
- pri bolestivej menštruácii
- pri hnačke a pri poruchách trávenia
Lekári odporúčajú, aby sa mu deti, tehotné a dojčiace ženy. V prípade, že užívate dlhodobo nejaké lieky je vhodné s lekárom a preveriť si, či je možné užívať hloh ako doplnok.
Medzi zaujímavosti hlohu patrí, že pomáha aj zvieratám so srdcovými problémami. Zároveň sa nemusí používať primárne na srdce aj pri zvieratách, ale odporúča sa tam, kde je z iných dôvodov veľmi zaťažené srdce.