share

Naučte sa nevnímať chlad ako nepriateľa

Naučte sa nevnímať chlad ako nepriateľa - nature 2591766 960 720 - Naučte sa nevnímať chlad ako nepriateľa
Ak prestanete s chladom bojovať, začnete sa cítiť príjemne Zdroj: pixabay.com

Žijeme v dobe s minimom pohybu a námahy, no neustále pohodlie nám neprospieva. Nevedome dýchame, bývame v prekúrených bytoch, od zeme sa oddeľujeme asfaltom či podrážkou topánky a obliekame si stále viac vrstiev, no aj napriek tomu je nám často zima. Máme z chladu priam strach.

Nadýchnite sa
Čo tak skúsiť dýchanie? Možno to znie ako nezmysel, veď dýchame od narodenia, je to prirodzené. No skúsili ste si už svoje dýchanie uvedomovať a pracovať s ním?
Hlboké dýchanie bolo súčasťou života ľudí po celé stáročia, v podobe rôznych starovekých techník, ktorými si upevňovali zdravie. Rovnako ako otužovanie, ktoré bolo napríklad v podobe umývania sa v potôčikoch.

Wim Hof
Tento 59-ročný muž, ktorý pochádza z Holandska, sa vždy zaujímal o limity svojho tela a zároveň ho fascinovala príroda.
V sedemnástich pocítil nutkanie vojsť do ľadovej vody. Zrazu sa cítil silný, šťastný a úplný. Našiel svoju vnútornú silu.

26 svetových rekordov

Je držiteľom Guinnessových rekordov, napríklad za najdlhšie plávanie pod ľadom na jeden nádych len v šortkách alebo najdlhší kúpeľ v ľade.
Vyšiel Mount Everest do výšky 6,7 km len v krátkych nohaviciach a topánkach a zabehol polmaratón naboso, tiež len v šortkách, a to za polárnym kruhom.Vedci boli prekvapení, no museli potvrdiť, že je to možné
Jeho telo aj pri týchto extrémnych výkonoch určite netrpí, Wim vie totiž ovplyvniť fungovanie svojho tela. Potvrdili to aj vedci, ktorým dovolil, aby mohli skúmať, ako sa ľudské telo správa v ľadovej vode, pri správnom nastavení mysle, a aké to má pre telo výhody.Aj vy sa túto metódu môžete naučiť
Wim Hof hovorí, že ak to dokáže on, zvládne to každý.
Na kurze približuje ľudom svoju metódu, skúšajú si ju na vlastnej koži a za necelý týždeň sa ju aj naučia. Je vhodná aj pre začiatočníkov, pretože rešpektuje jedinečnosť každého človeka. Napriek tomu dokáže každý, aj na prvý pohľad extrémne vyzerajúce situácie rýchlo zvládnuť, dokonca si ich užívať. Účastníci kurzu zažijú dychové cvičenia, prechádzky po snehu naboso, ľadové kúpanie a výstup na horu.

Naučte sa nevnímať chlad ako nepriateľa - man 2023793 960 720 - Naučte sa nevnímať chlad ako nepriateľa
Zdroj: pixabay.com

Pevnejšie zdravie a viac energie

Táto metóda je určená pre každého, kto sa chce cítiť dobre a nájsť v sebe silu, uvoľniť svoje emócie, pocítiť spojenie s prírodou, mať viac energie a menej stresu, lepší spánok a sústredenie, pevné zdravie a lepšie športové výkony.
Od klasického otužovania sa líši aj tým, že ju môžete využívať v bežných situáciách, napríklad pri prechádzke lesom, v sprche, pri plávaní. Vystúpte zo svojej komfortnej zóny a zistíte, že ak prestanete s chladom bojovať, začnete sa cítiť príjemne.

Dychové cvičenia
Pred tým, než sa ponoríte do ľadovej vody je potrebné venovať sa dychovým cvičeniam. Účastníci kurzov ich vykonávajú niekoľkokrát za deň. Často aj po skončení kurzu ostanú ich každodennou rutinou.
Pozostávajú z určitého počtu nádychov, výdychov, zadržania dychu a vnímania tela.
Dôležité je nastavenie mysle, naučíte sa ovládať celé telo, pričom postupne svoje telo vystavujete chladu, ktorý už nebudete vnímať negatívne.

Súčasťou tejto metódy je aj detská hravosť, ktorá je aj v dospelosti veľmi dôležitá.

Nie je to súťaž, preto je to len na vás
Začať môžete napríklad studenou sprchou, ktorá pomôže posilniť cievy a zlepší celý krvný obeh. Môžete na to ísť postupne, najprv len nohy a potom pomaly celé telo.
Viete sa tým zbaviť aj večne studených nôh a rúk a predísť ochoreniam.

Naučte sa nevnímať chlad ako nepriateľa - raining 583311 960 720 - Naučte sa nevnímať chlad ako nepriateľa
Zdroj: pixabay.com

Pre každého bude výzva niečo iné, preto postupujte podľa toho, ako to budete cítiť.
Počúvajte svoje telo a seba a verte, že dokážete oveľa viac ako si myslíte.

A ak neznášate chlad, tak ako ja, môže byť práve táto metóda pre vás riešením, veď klin sa klinom vybíja.

Zdroje:
Kniha: Učeň ľadu: Šesť dní s Wimom Hofom – Hana Moravčíková
www.wimhofmethod.com
www.highexistence.com

 

Categories:

Related Posts

mmnt.sk
Close Cookmode