Volá sa kimchi, pre Kórejčanov je to niečo podobné ako pre nás kvasená kapusta. Tiež im slúži na to, aby mali aj v zime dostatok vitamínov a čerstvej zeleniny a je to aj forma uchovania úrody.
Rozdiel je možno v tom, že oni si túto dobrotu doprajú takmer ku každému jedlu a veľmi dobre vedia, prečo to robia. Pomáha totiž tráveniu, posilňuje imunitný systém, obsahuje množstvo prospešných baktérií, vitamínov a minerálov. Od našej kvasenej kapusty líši aj tým, že neobsahuje toľko vody a nie je také kyslé.
Pochúťka, ktorá je tradíciou už niekoľko tisíc rokov
Prvé zmienky o kimči môžeme nájsť už v poézii spred približne 3000 rokov. Vtedy sa nazývalo ji (dži) a na jeho výrobu stačila len čerstvá zelenina a soľ. Oveľa neskôr sa doň začali pridávať aj iné ingrediencie, ktoré úplne zmenili jeho podobu a chuť. Dokonca sa zmenila aj jeho pôvodná hlavná zložka, ktorá bola reďkovka, neskôr ju totiž predbehla čínska kapusta. Kedysi sa kimchi nechávalo kvasiť v tradičných keramických nádobách, zvaných onggi, zahrabaných pod zemou takmer po vrch, aby mali stálu vhodnú teplotu na fermentovanie. Niektorí tento tradičný postup dodržiavajú dodnes.
Môžete si ho pripraviť aj vy doma, podľa vašej chuti
Existuje nespočetné množstvo rôznych postupov na prípravu tejto pochutiny.
Zvyčajne sa pripravuje z čínskej kapusty, reďkovky, či inej zeleniny a pasty vytvorenej z čili papričiek, cibule, cesnaku, zázvoru, prípadne rybej omáčky. Kimchi si každý prispôsobuje podľa seba a ten, kto chce mať konzistenciu pastovitejšiu, pridáva aj uvarenú kašu z ryžovej múky.
Kapusta sa môže nakrájať na malé pásiky alebo sa môže len rozpoliť či rozštvrtiť po dĺžke. Potom sa zvyčajne nasolí a nechá postáť. Odstráni sa voda a do kapusty sa vmasíruje vytvorená pasta. Potom sa natlačí do súdka alebo pohára, zaťaží a zakryje. Takto fermentuje niekoľko dní či týždňov.
Skvele doplní takmer každé jedlo
Okrem toho, že si môžete dať za lyžicu tohto zázraku ku každému slanému jedlu, si z neho môžete pripraviť napríklad polievku alebo ním naplniť placky, či vylepšiť burgre. Na panvici si zase môžete pripraviť kimchi palacinku, vytvorenú z nakrájaného kimchi a palacinkového cesta. Výborne chutí aj len tak s praženou ryžou alebo ako obzvláštnenie pizze, tortily či jarnej rolky z ryžového papiera.
Vyvážené chute a umami
Keď ho po prvý raz ochutnáte, určite vás chuť prekvapí, v našej krajine sme zvyknutí na niečo iné, no na druhý krát si ho s najväčšou pravdepodobnosťou obľúbite. Dobré kimchi obsahuje vyvážený pomer kyslej, sladkej, slanej, horkej aj štipľavej chuti a takisto umami, ktorá vás očarí. Bonusom je aj to, že táto dobrota je umiestnená vysoko aj v rebríčku najzdravších jedál na svete.
Zdroje:
www.hanyang.ac.kr
www.natanieri.sk