Stres je v súčasnosti neoddeliteľnou súčasťou života a aspoň občasne ho pociťuje každý jeden z nás. Vo väčšine prípadov má na telo veľmi negatívny vplyv a dlhodobý stres môže mať pre organizmus až fatálne následky. Existuje však aj forma stresu, ktorá je pre naše telo aspoň v istej miere pozitívna.
Ak vám nehovorí nič eustres, nemusíte sa báť. Určite ho občasne prežívate aj vy. Denne môžeme prežívať niekoľko druhov stresu- negatívny, ale aj pozitívny. Pri eustrese ide o situácie, z ktorých sa tešíte, ale napriek tomu vo vás vyvolávajú isté obavy. Ide o pozitívnu záťaž, ktorá motivuje často ku lepšiemu a kvalitnejšiemu výkonu. Zvyčajne sa týka najmä životných zmien ako je napríklad povýšenie, svadba či narodenie dieťaťa.
Pod dobrým stresom rozumieme taký, ktorý nie je akútny ani chronický. V takomto prípade telo uvoľňuje kortizol, adrenalín a noradrenalín. Tieto látky posilňujú naše telo, zvyšujú pozornosť, zlepšujú motiváciu a aj fungovanie vnútorných orgánov. tento stres nám pomáha napríklad učiť sa a vzdelávať sa. keď máme v tele nízku hladinu stresu sme unavení a nepozorní a tak si ťažšie dokážeme zapamätať. Zvýšená hladina stresu urýchľuje tento celý proces. Naopak veľmi vysoká hladina stresu v tele vedie k zhoršeniu zapamätania informácií. Z tohto celého vyplýva, že istá hladina stresu je veľmi prospešná pre telo. V tomto prípade nám telo môže vysielať signál, že sme schopní podať lepší výkon prípadne vnímať viac informácií.
Eustres vznikne len za určitých podmienok ako napríklad:
- dostatok spánku
- vnútorná, ale najmä aktívna potreba vyriešiť problém
- schopnosť vyriešiť daný problém
- pocit kontroly nad okolnosťami
Ak chcete zvládať tie pozitívne, ale aj negatívne stresové situácie lepšie, mali by ste myslieť na dostatok odpočinku a relaxu. Venujte sa záľubám, priateľom, jedzte kvalitné jedlo, pite dostatok vody a všetko lepšie zvládnete.