Zuby sú pre nás nesmierne dôležité, okrem príjmu potravy sa na ne zameriavame aj pri výbere partnera, pri „postovaní“ fotiek na sociálne siete, alebo pri určovaní sociálneho statusu osôb, ktoré stretneme. Zdravé, biele zuby sú našou pýchou. O zuby sa staráme, navštevujeme zubára, zubného hygienika, doma si ich čistíme a často aj bielime. Je to bielenie zdravé? Na čo si musíme dávať pozor?
Všetci si musíme uvedomiť, že pokiaľ má nejaká pasta, alebo gél schopnosť zuby vybieliť , tak pravdepodobne nepôjde o čisto prírodnú látku. Bieliace pasty a gély obsahujú rôzne chemické látky a zlúčeniny, ktoré nám zúbky krásne vybielia, no môžu po sebe zanechať stopy v podobe negatívnych účinkov. Niektoré látky sú nebezpečné, preto sa musíme rozhodnúť či sme ochotní za cenu vybielenia zubov riskovať naše zdravie. Tak isto ako si musíme dávať pozor čo jeme a pijeme, tak si musíme dávať pozor aj na látky v zubných pastách a géloch, ktoré nám pôsobia v ústach, aj sa dostávajú do nášho tela cez sliznice a prehĺtaním. Poďme sa bližšie pozrieť na oblúbenú zložku bieliacich gélov – karbamid peroxid.
Veľká časť prostriedkov na bielenie zubov obsahuje karbamid peroxid, ktorý je v zložení uvádzaný ako „klinicky overená látka.“ Zjednodušene povedané, nezomriete na jej použitie, nespôsobí Vám zranenia, ani okamžité vážne problémy (v výnimkou prípadov, ak by bol človek na látku alergický) -jednoducho je oficiálne bezpečná. Štúdiá sa však začali venovať aj konkrétnejším účinkom karbamidu. Profesor Laurent Bozec sa tomuto výskumu rozhodol venovať po tom, ako pri ošetrovaní zubného kanálika zistil, že peroxid poškodil kolagén. Podľa jeho následných štúdií v spolupráci s ďalšími vedcami z Toronta, gél s koncentráciou 10% karbamidu znižuje obsah bielkovín v sklovine až o 50%. Šokujúce je, že voľnopredajné gély na bielenie zubov obsahujú až 35% karbamidu. Poškodená sklovina prepustí do zubu časť bieliacej látky, ktorá postupne poškodzuje zubnú dreň. Zubná dreň pri kontakte s 35% karbamidovým gélom neprežije.
Vedci sa zhodujú v dvoch veciach.
- Ak sa rozhodnete bieliť si zuby, siahnite po géloch s nižšou koncentráciou karbamidu. Nepoužívajte gél príliš často a zamerajte sa radšej na čistenie zubov bezpečnými pastami, jedením zdravej stravy a výplachom bylinkami.
- Látky uvádzané na trh pre spotrebu ľudí by mali byť oveľa viac kontrolované a tiež by sa mal skúmať ich účinok precíznejšie. V 21. staročí by sa na trh nemali uvádzať produkty, ktoré su z dlhodobého hľadiska škodlivé a ľudia ich v dobrej viere používajú.
Zdroj: scitechdaily.com