Leto je obdobím, kedy prechladnutie rozhodne neočakávame. Slnečné lúče, vysoké teploty a krásne počasie rozhodne nenapovedajú, že by sme mohli ochorieť. A predsa je leto obdobím, kedy často bojujeme s prechladnutím či dokonca angínou. Stačí málo. Rozpálený organizmus sa snažíme schladiť ľadovými nápojmi, zmrzlinou či zaliezť do chladných priestorov. Ani sa nenazdáme a cítime nepríjemné škrabanie v hrdle, veľmi rýchlo nám stúpa teplota a celkovo sa necítime dobre. Aká je prvá pomoc pri prechladnutí a ako vybojovať boj s letnými ochoreniami Vám dnes prezradíme.
Prvá pomoc pri boľavom hrdle – slaný roztok
Bolesť hrdla dokáže byť viac ako nepríjemná. Ak ste stratili hlas a pri každom prehltnutí Vás ochromuje silná bolesť, je načase zabojovať. Osvedčený trik je teplý čaj s medom, ale ten slúži skôr ako podporná terapia. Oveľa účinnejšie je kloktanie slanej vody. Slaný roztok pripravíte veľmi jednoducho – v pohári čistej vody rozpusťte niekoľko lyžíc soli tak, aby ste vytvorili nasýtený roztok (spoznáte ho tak, že soľ sa už usádza len na dne pohára a nerozpúšťa sa ďalej). Túto zmes potom kloktajte niekoľkokrát denne.
Aký zmysel má kloktanie slanej vody?
Bolesť hrdla je pri prechladnutí najčastejšie spôsobená baktériami. Pri kloktaní slanej vody sa uplatňuje proces nazývaný osmóza. V prostredí vonku sa nachádza viac minerálov ako vnútri buniek baktérií. A tak baktérie reagujú vypúšťaním vody, aby sa koncentrácia soli vyrovnala vo vonkajšom i vnútornom prostredí. Soľ vo vonkajšom prostredí je však v tak vysokej koncentrácii, že masívna dehydratácia spôsobí úhyn baktérií spôsobujúcich bolesť hrdla. Tento proces môžete pozorovať i voľným okom – stačí osoliť plátky uhorky a získate osmózu v priamom prenose.
Podporná liečba prechladnutia – vitamíny a teplo
Podráždené hrdlo môžete samozrejme popri kloktaní upokojiť čajom s medom i tabletami na bolesť hrdla. Odporúčame Vám predovšetkým staviť na dostatok vitamínov v ich prirodzenej forme. Nech už to znie akokoľvek, ovocie a zelenina sú najdôležitejšími zdrojmi vitamínov a počas prechladnutia ich potrebujete ako soľ. Rovnako nevystavujte svoj organizmus chladu, a to najmä vo večerných hodinách. Nezabúdajte ani na oddych, ktorý zohráva v zotavení dôležitú úlohu.