Rakovina je ochorenie, ktoré straší nejedného z nás. Zákerná choroba, ktorá je ťažko liečiteľná a boj s ňou vyčerpáva pacienta i jeho rodinu. Vedci a výskumníci po celom svete sa snažia zistiť, čo rakovinu spôsobuje ako s ňou bojovať a ako nájsť jej riešenie. V posledných rokoch sme sa o rakovine mnohé naučili, čo nám pomohlo vyvinúť lepšie lieky a účinnejšie liečebné postupy. Čo však stojí za vznikom rakoviny?
Jeden z prvých objavov, ktorý liečbu rakoviny posunul na novú úroveň, bolo zistenie, že za vznikom nádoru stoja bunky, ktoré po dokončení svojich deliacich cyklov odmietajú odumrieť a tak spôsobujú kumuláciu svojich klonov a tým vznik nádoru. Každá bunka má vo svojej genetickej informácii zakódované, že až príde jej čas, zomrie. Čo teda spôsobuje zmenu genetickej informácie rakovinových buniek?
Za zmenami v našej DNA stoja látky, ktoré nazývame mutagény. Mutagény sa do DNA včleňujú, menia jej stavebné prvky či dokonca vymazávajú celé regulačné úseky DNA. Tým narúšajú genetickú informáciu bunky, menia ju a pretvárajú a spôsobujú jej transformáciu na rakovinovú. Rakovinová bunka nemá žiadne obmedzenia bežnej bunky – delí sa koľko chce a kedy chce, dokáže si zabezpečiť dostatočný prísun živín a neobmedzene rásť. Rýchlym delením bunky vytvára svoje klony a vzniká nádor.
Možno sa pýtate, či je možné sa mutagénom vyhnúť, odpoveď však je nie. Mutagénne účinky má dokonca i slnečné žiarenie, presnejšie UV svetlo. Práve preto je v lete dôležité chrániť svoju pokožku i zrak pred jeho vplyvom. Mutagény však nájdeme i v strave (pesticídy, farbivá, konzervanty), v kozmetike a dokonca i vo vzduchu. Naše telo má prirodzenú schopnosť s mutagénmi bojovať a opravovať ich chyby, ktoré v DNA zanechávajú. Avšak táto schopnosť klesá s vekom, ale i pri konzumácii alkoholu, ktorý je tiež silným mutagénom, fajčení a nesprávnej životosprávy.
Všetko, čo denne robíme na nás zanecháva následky. Rakovina je choroba, ktorej sa stopercentne vyhnúť nedá, avšak vždy môžeme znížiť riziko jej rozvoja. Hoci svoju genetickú informáciu nemôžeme priamo ovplyvňovať, máme možnosť do svojho organizmu dostávať čo najmenej škodlivých látok. A to je dôležitý fakt.
Zdroje: