Nie je žiadnym tajomstvom, že naša moderná spoločnosť sa v čo najväčšom meradle snaží eliminovať výskyt akútnych i chronických ochorení. Liečba býva úspešná najmä vtedy, ak je zahájená v úplných počiatkoch ochorenia. To je však problematické – ochorenia sa vo svojich skorých štádiách neprejavujú symptómami, ktoré by človeka donútili zájsť k lekárovi a nechať sa vyšetriť. A tak prichádzajú do ordinácie až vtedy, kedy je už ochorenie rozbehnuté. Tomu je však dnes možné predísť účinným skríningom. O čo presne sa jedná?
Skríning je spojenie biochemických testov, ktoré sa prevádzajú u populácie bez príznakov. Testy pomáhajú odhaliť nielen riziko, ktoré sa nachádza v našom tele, ale i riziko ukryté v našich génoch. Mutácie v genetickej informácii stoja za vznikom rakovinového bujnenia – pre príklad: mutácia v génoch BRCA1/BRCA2 stojí za vznikom rakoviny prsníka, nádorov tráviacej trubice či pankreasu. Účinný skríning pomôže odhaliť či ste nositeľom mutácie v daných génoch a ak áno, pravidelné vyšetrenia vám môžu zachrániť život.
Metóda skríningu je v podstate nová a je potrebné ju stále zdokonaľovať. Zatiaľ je potrebné, aby bola dostatočne citlivá a vedela zachytiť potenciálne ochorenie. Tiež je dôležitá jej cena a nenáročnosť, aby bolo možné ju previesť v podstate kedykoľvek. Dnes sa predovšetkým dbá na účinný skríning rakoviny prsníka, krčku maternice a rakovinu hrubého čreva. Vďaka účinnému skríningu pomaly v populácii pozorujeme nárast prvého štádia rakoviny (kedy dokážeme ochorenie ešte liečiť s vysokou účinnosťou) a pokles tretieho štádia, kedy je už účinná liečba obmedzená.
Dnes je mnoho možností ako skríning prevádzať. Stačí na to odber krvi u vášho všeobecného lekára. Existujú však i špecializované centrá, ktoré sa prevádzaním skríningových metód priamo zaoberajú. Môžete sa nechať vyšetriť na viacero ochorení i na tie, ktoré sa vo vašej rodine bežne vyskytujú. Túto službu však už budete musieť zaplatiť, pretože nie je hradená.