Fakt, že stres nás negatívne ovplyvňuje v mnohých zmysloch je dnes už všeobecne známy. So stresom sa stretávame na dennej báze – vypäté situácie v škole, príliš veľa úloh v práci a neustále termíny, ktoré nám klopú na dvere. Hoci mnoho ľudí má pocit, že stres sa odráža predovšetkým v našej mysli, pravdou je, že postihuje celý náš organizmus. Či už je stres fyzický spôsobený nedostatkom potravy, ktorý zažívali napríklad naši predkovia v dávnych dobách ale simulujeme ho i my prostredníctvom rôznych diét, alebo psychický, naše telo má vytvorené celé hormonálne kaskády, ktoré sa aktivujú práve pri záťažových situáciách.
Medzi najznámejšie stresové hormóny patrí napríklad kortizol, adrenalín alebo vazopresín. V tele však fungujú mnohé dráhy, v ktorých figuruje oveľa väčší počet hormónov, ktoré majú za následok napríklad zvyšovanie tepovej frekvencie, nespavosť, stuhnutosť svalov či problémy s trávením, medzi ktoré patrí i syndróm dráždivého čreva. Ak stres trvá krátko, nepredstavuje pre organizmus neprekonateľnú záťaž vyrovnať sa s ním. Po doznení stresovej situácie potrebuje človek odpočívať a relaxovať, aby sa telo mohlo dostatočne zregenerovať a opäť fungovať rovnako ako predtým.
Problémom dnešnej doby je však fakt, že naše stresové situácie trvajú príliš dlhú dobu. Stres v práci, v škole, dokonca i pri domácich prácach nemá čas odznieť, pretože na druhý deň nás opäť čaká množstvo úloh, ktoré potrebujeme zvládnuť. A tak sa v našom tele hromadia stresové hormóny podnecujúce vznik ochorení. Nie je žiadnym prekvapením, že zvýšená tepová frekvencia a vysoký krvný tlak stoja za vznikom kardiovaskulárnych ochorení prerastajúcich i do fatálneho infarktu myokardu. Problémy s tráviacou sústavou a trávením prerastajú často do ochorení čriev, žalúdočných vredov či dokonca rakoviny. Existuje celé spektrum ochorení, ktoré je stresom vyvolávané a ak sa k stresu pridružia aj časté zlozvyky v podobe fajčenia či nezdravá strava, koledujeme si o poriadny malér.
Hoci sa to jednoduchšie píše ako realizuje, oddych hrá v našom živote veľmi podstatnú funkcie. Potrebujeme relaxovať, aby sa naše sústavy mali časť vrátiť do normálneho stavu, pretože stresu sa vyhýbať nedá. je súčasťou nášho života. Môžeme však s ním bojovať prostredníctvom meditácie, cvičenia a prechádzok v prírode. Na zahodenie nie je ani zdravá životospráva ktorá nášmu organizmu pomôže v regenerácii i prísunom antioxidantov, vďaka ktorým sa náš organizmus bude rýchlejšie dostávať do normálneho stavu.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3079864/