V poslednej dobe akoby sa vrece roztrhlo so zaručenými informáciami a radami ako si udržať pevné zdravie, žiarivú pleť a krásne vlasy. Potraviny s často krkolomnými názvami zaplavili trh a takmer všetky sa pýšia prívlastkom superpotraviny. Je to preto, lebo vraj obsahujú viac vitamínov, viac minerálov a neporovnateľne viac výživných látok. Niektoré sľubujú úbytok na hmotnosti, iné podporu imunitného systému. Aká je však pravda o nich?
Môžeme sa zhodnúť na jednej veci – väčšina superpotravín pochádza z tropických lesov a nie je to niečo s čím by sa náš tráviaci systém stretával často a na čo by bol zvyknutý. Mnohé štúdie týkajúce sa potravín a ich vplyvu na človeka sa zhodujú, že ľudia by mali konzumovať potraviny typické pre ich podnebné pásmo. Toto tvrdenie celkom vyvracia mýty o tom ako by sme sa mali podľa moderných výživových poradcov stravovať.
Ale aj ak sa povznesieme nad tento fakt a pripustíme, že by sme chceli zaradiť na svoj jedálny lístok oveľa viac plodín ako je dostupných v našom podnebnom pásme, mali by sme si dať pozor na triky potravinových firiem. Pred približne dvoma rokmi zažíval svoju slávu kokosový olej. Bol superpotravinou. Pridával sa do všetkého a veľké množstvo domácností vysadilo klasický repkový či slnečnicová olej, ktorý bol dovtedy úplne bežnou súčasťou varenia, a vymenilo ho za kokosový. Webové stránky nás každý druhý deň zásobovali zaručenými a podloženými správami o účinkoch kokosového oleja, ktorému sa nič nemohlo rovnať. Bol výborný na všetky typy pleti a jeho blahodarné účinky ukazovali svoju silu pri pravidelnej konzumácii. Postupne sme sa však dozvedeli, že kokosový olej je veľmi nežiadúci pri styku s problematickou pleťou, kedy zábaly a pleťové masky môžu spôsobiť upchatie pórov a vznik nedokonalostí. Ani v kuchyni nie je taký úžasný ako sme si pôvodne mysleli – obsahuje zanedbateľné množstvo nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre zdravie. Väčšina kokosového oleja sa skladá z nasýtených mastných kyselín a preto spôsobuje rýchlejší prírastok na váhe ako napríklad slnečnicový olej.
Veľký boom zažívalo svojho času aj Acaico. Typické fialové bobule s trošku trpkastou chuťou boli známe vysokým podielom antioxidantov a výživných látok, ktoré mali telu dodať potrebnú výživu a vzpruhu. Neskôr sme sa o tejto zázračnej superpotravine dozvedeli, že jej obsah antioxidantov a výživných látok je porovnateľný s bežnými slovenskými čučoriedkami.
Na superpotravinách nie je nič zlé – mnohé majú skutočne účinky, ktorými sa pýšia avšak je rozumné hľadať podobné superpotraviny aj v radoch našich bežne dostupných potravín a nenechať sa zlákať ošiaľom, ktorý práve vládne. Pretože to často vytiahne peniaze z vreciek zbytočne, keď medzi našimi potravinami existujú často lepšie a prirodzenejšie alternatívy.