share

UV žiarenie a jeho vplyv na zdravie

UV žiarenie a jeho vplyv na zdravie - summer 814679 1920 - UV žiarenie a jeho vplyv na zdravie

Pomaly prichádza leto, ktoré sa už tradične spája s opaľovaním a kultom bronzovej pokožky. Kým kedysi sa bledá pokožka spájala s vyššou elitou a bola považovaná za jeden z hlavných prejavov krásy, dnes je skôr považovaná za nezdravú a nepeknú. Mnoho nadšencov bronzovej pokožky využije každú voľnú chvíľu na to, aby vystavili svoje telo účinku slnečných lúčov. Avšak, dnes už vieme, že nadmerné opaľovanie a slnenie sa vystavuje našu kožu nebezpečnému UV žiareniu, ktoré môže mať katastrofálny vplyv na naše zdravie. Často sa tento termín spája s rakovinou kože, ale aká je skutočná pravda o UV? 

UV žiarenie a jeho vplyv na zdravie - beach 2342 1920 1024x683 - UV žiarenie a jeho vplyv na zdravie

Zdroj: pixabay.com

Žiarenie s vlnovou dĺžkou menšou ako 400 nm označujeme ako ultrafialové žiarenie známe pod skratkou UV. Jeho prirodzeným zdrojom je Slnko, ale dnes už poznáme aj umelé zdroje, ktoré sú využívané v kozmetickom priemysle, ale svoje uplatnenia našli aj v zdravotníctve. Hoci sa veľmi často hovorí o škodlivých účinkoch UV žiarenia, je to aj náš veľký pomocník. Vďaka UV žiareniu získavame vitamín D, ktorý si naše telo s pomocou slnečného žiarenia dokáže z prekurzorov syntetizovať samé. Vitamín D reguluje metabolizmus vápnika a fosforu a teda ovplyvňuje hustotu a pevnosť našich kostí a chrupu a tiež stojí za posilnením imunitného systému. Pôsobí proti vzniku a rozvoju onkologických ochorení.

Ani syntetizovanie vitamínu D však nevyžaduje dlhé slnenie a opaľovanie. Na vytvorenie potrebnej dávky vitmínu D stačí stráviť na slnečných lúčoch približne 10 minút. Hoci je UV žiarenie našim pomocníkom pri syntetizovaní vitamínu D, nadmerné vystavovanie sa mu stojí za akútnymi aj chronickými ochoreniami.

UV žiarenie a jeho vplyv na zdravie - vacation 2218989 1920 1024x699 - UV žiarenie a jeho vplyv na zdravie

Zdroj: pixabay.com

Akútne poškodenia sú spáleniny pokožky, ktoré vznikajú dlhým vystavením sa žiareniu. Poškodenie vrchných vrstiev pokožky je nielen neestetické ale aj veľmi bolestivé. Prvou pomocou na popáleniny spôsobené slnkom sú srej s výžažkom z aloe vera alebo biely jogurt, ktorý pokožku schladí a dodá jej látky potrebné na obnovu. Na vystavenie sa lúčom nemusí reagovať len pokožka, citlivé sú aj oči, ktoré zareagujú zápalom spojiviek, čo je nepríjemná a bolestivá reakcia.

O chronických ochoreniach sa hovorí pomerne často, hoci sú vo veľkej miere ignorované. O rakovine kože či trvalom poškodení očí vzniklo už veľa článkov a bolo vyslovených nespočetné množstvo varovaní. Kvôli kultu bronzovej pokožky si už mnohí poškodili zbytočne zdravie, ktoré máme len jedno. Vždy zvážte či vám bronzová pokožka stojí za spáleniny či trvalé poškodenia. Každý z nás je iný a nikto by si nemal dobrovoľne ubližovať, len aby splnil požiadavky dnešných trendov. Ak vás čaká dlhý pobyt na slnku použite opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom a investujte do kvalitných slnečných okuliarov. Na záver nezabudnite pokožku ošetriť marhuľovým alebo iným olejom.

Odborné fakty prevzaté z článku ncbi.nlm.nih.gov

Categories:

Related Posts

Volám sa Katka a už niekoľko rokov sa aktívne venujem blogovaniu a písaniu príspevkov. Som kreatívna osoba, ktorá veľmi rada skúša nové veci a objavuje nepoznané. V mojich príspevkoch sa často dočítate o celiakii, pretože s touto diagnózou bojujem už nejaký ten piatok. Hľadám nové recepty a s obrovskou radosťou vyvraciam mýty, ktoré o nej kolujú.
mmnt.sk
Close Cookmode