Leto sa pomaly začína prejavovať v celej svojej kráse a teploty stúpajú. začína sa objavovať stále viac slnečných dní ako tých, kedy sa slnko vytrvalo ukrýva za mrakmi. Mnoho ľudí siahne po plavkách a zahajuje opaľovaciu sezónu. Každý rok počúvame správy o zníženej ozónovej vrstve, ktorá sa prejavuje najmä v zimných a letných mesiacoch. UV žiarenie je dôležitou súčasťou mnohých biologických javov. Stojí za priebehom fotosyntézy, ktorá prebieha v rastlinách a produkuje nielen kyslík ale i dôležitú biomasu. Aký vplyv má však na človeka?
Najčastejšie počúvame o negatívnych vplyvoch na ľudský organizmus. Pravdou však je, že UV žiarenie je v našom tele a najmä pokožke zodpovedné za tvorbu vitamínu D, medzi ktorého funkcie patrí napríklad zachovávanie pevností našich kostí. Vitamín D je dnes považovaný za životne dôležitý hormón a v našej pokožke sa vytvára potrebná dávka približne po 20 minútach, ktoré strávime na slnku. Nič sa však nemá preháňať.
Napriek tomu, že je UV svetlo dôležité, platí staré známe pravidlo, že všetkého veľa škodí. UV žiarenie v našej pokožke i očiach spôsobuje zmeny genetickej informácie – DNA. Bunky sa menia, syntetizujú proteíny so zlou alebo nesprávnou funkciou, nekontrolovateľne sa začínajú deliť a vznikajú nádory. Nádory pokožky i očí sú veľmi častou diagnózou a to najmä z dôvodu nepoužívania správnych ochranných pomôcok, medzi ktoré patria slnečné okuliare a opaľovací krém s SPF faktorom. Naša pokožka nie je stavaná na dlhé slnenie a spáleniny ohrozujú jej zdravie.
Pred mnohými rokmi bola v móde biela pokožka. Dnes čelíme inému trendu v podobe bronzového opálenia. Dnes sa pozeráme s odsúdením na postupy tej doby, ktorá používala ortuť a arzén na dosiahnutie dokonalej pokožky a možno generácie, ktoré prídu po nás sa budú s hrôzou pozerať na dlhé opaľovanie, ktorým si dobrovoľne spôsobujeme zmeny DNA, ktoré môžu viesť k závažným ochoreniam. UV je veľmi podstatným činiteľom, avšak prehnaná honba za dokonalým opálením sa môže stať osudnou.