share

V teplom počasí je dôležitá každodenná kontrola kliešťov na tele

V teplom počasí je dôležitá každodenná kontrola kliešťov na tele - klie     zdravie - V teplom počasí je dôležitá každodenná kontrola kliešťov na tele
kliešť, zdravie, prevencia Aurot: Simona Jurigová

Pekné a slnečné počasie láka von čoraz viac ľudí. Toto krásne počasie však prináša nielen radosti, ale aj riziká.

Medzi jeden z častých problémov počas leta, ktorým sa človek ťažko vyhne je uštipnutie kliešťom. Na Slovensku sa nachádza až sedem epidemiologicky významných druhov kliešťov. Tie môžu byť pôvodcami infekčných alebo parazitárnych chorôb u ľudí, ale aj u zvierat. Medzi najznámejšie ochorenia, ktoré prenášajú kliešte patrí zápal mozgových blán, ktorý postihne až 100 ľudí ročne. Častejšie sa vyskytuje ochorenie lymská borelióza, ktorá postihne takmer tisíc ľudí ročne.

Dôležitá je každodenná kontrola

V tomto období je veľmi dôležité, aby ľudia pravidelne prehliadali a kontrolovali svoje telo do detailov. V niektorých prípadoch sú kliešte veľmi malinké a je náročné objaviť ich. Každý kliešť je vybavený špeciálnym zmyslovým orgánom slúžiacim na vyhľadávanie hostiteľa. Keď sa dostane na telo človeka, zisťuje či našiel správnu obeť. Ak mu nevyhovuje, stiahne nohy a odpadne. Ak je obeť správna, snaží sa vyliezť smerom hore na kožu. na nohách má vankúšiky, vďaka ktorým pohyb človek necíti. Následne kliešť znecitlivie miesto anestetikom, ktoré má vo výlučkoch slinných žliaz. Potom prereže kožu a zavŕta sa. Vďaka týmto slinám môže nepozorovane vypiť väčšie množstvo krvi. v slinách sa nachádza aj antihistaminikum, aby rana nesvrbela, tiež bioaktívne látky, ktoré rozšíria cievky a urýchlia prietok krvi, ale aj látky, ktoré sú schopné „vyradiť“ imunitný systém hostiteľa v mieste pricicania a umožniť preniknutiu zárodkov chorôb zo slín kliešťa do tela hostiteľa.

V teplom počasí je dôležitá každodenná kontrola kliešťov na tele - klie     boreli  za zdravie 300x169 - V teplom počasí je dôležitá každodenná kontrola kliešťov na tele
Ilustračné: pixabay.com

Zaujímavosťou je, že kliešť si vyberá miesta, ktoré sú prekryté odevom, na holé telo sa takmer nikdy neprisaje. Medzi najčastejšie postihnuté miesta patrí brucho, prsia, slabiny, hrudník a výnimočne aj pohlavné orgány.

Ako správne vybrať kliešťa

V prípade, že si nájdete kliešťa, postihnuté miesto nie je vhodné dezinfikovať ešte pred jeho vytiahnutím. Odborníci ani neodporúčajú potrieť ranu nejakou masťou. lebo kliešť sa začne dusiť a to môže spôsobiť vyprázdnenie čriev do tela a spôsobí to tak infekciu. Pri vyberaní kliešťa najčastejšie ľudia používajú pinzetu. Mnohí ľudia sa však mýlia, keď si myslia, že kliešťa by mali vytiahnuť vykrútením v smere alebo do protismeru hodinových ručičiek. Správny postup je prichytenie kliešťa pri koži a odstránenie kyvavým pohybom.

Pri nesprávnom vyberaní kliešťa, ktoré vzniká najmä pri uchopení za mäkkú časť tela by sa mohlo stať, že v rane zostanú jeho ústne ústroje. Vtedy hrozí riziko infekcie. Po vytiahnutí kliešťa je dôležitá dezinfekcia postihnutého miesta. Ideálny je na toto jódový preparát.

V niektorých prípadoch je nevyhnutná aj návšteva lekára. Ide najmä o situácie, keď sa nepodarilo vytiahnuť celého kliešťa, alebo okolie ranky zostalo opuchnuté a začervenané. Ďalšou rizikovou situáciou je keď sa miesto rozširuje a zväčšuje. Človek, ktorého napadol kliešť by mal dávať pozor až 3 týždne, či sa mu nerobí červený fľak na tele.

Jednou z účinných metód v boji proti kliešťom je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Záujemcovia ho môžu začať kedykoľvek počas roka, ale najvhodnejšie sú zimné mesiace, nakoľko kliešte sú najmenej aktívne. Telo tak má dostatok času vytvoriť si protilátky.

 

 

Categories:

Related Posts

mmnt.sk
Close Cookmode