Špalda je staroveká plodina, ktorá dlhé roky dodávala ľuďom silu. Dnes sa opäť dostala do popredia, najmä vo forme múky, no najzdravšia je práve vo forme zŕn.
Uvarené zrná môžete použiť podobne ako ryžu, čiže ako prílohu, alebo ako zložku „rizota“, na ktoré sa používajú najmä obrúsené zrná, takzvané kernoto. Takisto si ich môžete pripraviť na sladko ako kašu. Zrná si však pred varením namočte do vody aspoň cez noc.
Chuť špaldy je príjemne oriešková.
Voda, v ktorej sa varili špaldové zrná je tiež výživná, preto je to skvelý základ na dobrú zeleninovú polievku.
Obsahuje veľa vlákniny, čo je prospešné pre trávenie. Pôsobí tiež liečivo a preventívne proti rôznym chorobám. Pýšiť sa môže aj najvyšším obsahom bielkovín zo všetkých obilnín. Nájdete v nej aj množstvo minerálnych látok a vitamínov a dobre pôsobí aj na imunitný systém.
Jej pestovanie nie je náročné, keďže je dostatočne odolná, vďaka svojmu dvojitému obalu. Výhodou tejto obilniny je, že nie je umelo šľachtená, preto si zachovala svoje skvelé vlastnosti a prospešné látky.
Nie je to však nič pre bezlepkárov, lebo obsahuje veľa lepku. Táto vlastnosť sa však dá dobre využiť pri pečení.
Múka zo špaldy je najlepšia celozrnná, čerstvo pomletá. Výborne sa hodí napríklad na prípravu domáceho kváskového chleba. Z tejto múky sa vyrábajú aj rôzne druhy cestovín. Deťom môžete pripraviť aj špaldovú krupicu a dospelý si pochutia na špaldovej káve.
Dokonca aj šupky zo špaldy, ktoré ostanú po jej vylúpaní, viete skvele využiť. Môžete nimi naplniť vankúš a keď pridáte aj sušenú levanduľu, večer vás ležanie na takomto vankúši krásne uspí svojou vôňou aj príjemným šušťaním špaldy. Môžete ho tiež nahriať na slnku či radiátore a on si teplo uchová a pomôže prehriať a liečiť bolestivé miesta.